Kulturowe samobójstwo

Andrzej Macura - redaktor naczelny portalu wiara.pl

|

GN 26/2010

publikacja 07.07.2010 11:51

Kulturowym samobójstwem nazwali biskupi Hiszpanii projekt ustawy zakazującej umieszczania symboli religijnych, więc i krzyży, we wszystkich szkołach i budynkach publicznych.

Andrzej Macura, redaktor naczelny portalu wiara.pl Andrzej Macura, redaktor naczelny portalu wiara.pl

Wedle nowych przepisów także oficjalne państwowe ceremonie będą odbywać się bez jakichkolwiek religijnych elementów. Socjalistyczny rząd premiera Zapatero forsuje nowe rozwiązania jako część projektu. „Ustawy Organicznej o Wolności Sumienia i Religijnej”.

Złośliwcy twierdzą, że premier ma osobisty uraz do religii. Rzeczywiście, trudno zrozumieć, dlaczego zasadniczo wrażliwy na głos opinii publicznej polityk w kwestiach dotyczących religii i moralności jest niereformowalny. Jak pokazuje przykład złagodzenia przepisów dotyczących aborcji, nie wzruszają go nawet wielomilionowe rzesze demonstrantów.

Ale w takim razie jak nie patrzyć na proponowane zmiany jako na przejaw walki z religią? Milczenie o Bogu i zakazywanie używania religijnych symboli nie jest wyrazem neutralności, ale wsparcia systemu, który odrzuca wiarę w Boga. Jak pokazuje doświadczenie, często idzie za tym wymóg, by ludzie piastujący różne stanowiska udawali niewierzących.

A to nie ma już nic wspólnego z wolnością sumienia. Usunięcie z życia społeczeństw ważnej części ich tożsamości jest kulturalnym samobójstwem. Na szczęście taka walka z religią przynosi zazwyczaj odwrotny skutek. Presji poddają się ludzie słabi, bezideowi. Dla mocnych jest to okazja do wyraźnego opowiedzenia się za Chrystusem. A chyba właśnie takich wiernych potrzebuje dziś Chrystus.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.