Geje bez ślubu w Kalifornii

Edward Kabiesz

|

GN 23/2009

publikacja 09.06.2009 16:20

USA. Sąd Najwyższy Stanu Kalifornia uznał referendum w sprawie tzw. poprawki 8 do konstytucji, stanwiącej, że tylko „małżeństwo między mężczyzną i kobietą jest ważne i uznawane w Kalifornii” za prawomocne.

Geje bez ślubu w Kalifornii Dwie kobiety: Liz McElhinney (w męskim stroju) i Siddiqi Ray przed ratuszem w San Francisco. Do niedawna lesbijki zawierały tam „małżeństwa” fot. PAP/EPA/ARLEEN NG

Uznał jednak, że „małżeństwa” homoseksualne, które zawarto przed wejściem poprawki w życie, pozostaną w mocy. Batalia o zakaz „małżeństw” homoseksualnych toczyła się w Kalifornii od lat. W 2007 roku senat Kalifornii uchwalił ustawę legalizującą małżeństwa osób tej samej płci.

Zawetował ją gubernator stanu Arnold Schwarzenegger. W maju 2008 roku Sąd Najwyższy Kalifornii wydał orzeczenie, w którym stwierdził, iż ograniczanie małżeństwa do związku kobiety i mężczyzny jest dyskryminacją i narusza konstytucję stanu.

Orzeczenie weszło w życie w czerwcu 2008 roku, jednak przeciwnicy małżeństw homoseksualnych zebrali podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie wprowadzenia poprawki do konstytucji, zawierającej zakaz zawierania tego typu związków. W referendum wyborcy zadecydowali o zakazie zawierania małżeństw osób tej samej płci.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.