Sarkofagi na Jasnej Górze

tr

|

GN 13/2009

publikacja 03.04.2009 10:38

Częstochowa. Przy okazji prac remontowych na Jasnej Górze archeolodzy odkryli pod posadzką bazyliki kryptę, a w niej sarkofagi z trumnami, tzw. dłubankami. W wydrążonych w pniach drzew trumnach odnaleziono szczątki czterech osób dorosłych i dziecka.

Sarkofagi na Jasnej Górze Trumny z wydrążonych pni to rzadkie znalezisko archeologiczne fot. BPJG/MAREK KĘPIŃSKI

Do tej pory w Polsce odnaleziono tylko dwa podobne pochówki. Znalezisko może liczyć kilkaset lat. – Komisja konserwatorska podjęła decyzję o pobraniu próbek drewna z kłody trumny i z wieka, płócien z warstwy wierzchniej wraz z masą klejącą, materiałów z odzienia, jak również z dna trumien – powiedział kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych o. Jan Golonka.

W ten sposób eksperci określą, z jakiego gatunku drzewa wykonano trumny, kiedy te drzewa rosły i kiedy zostały ścięte. Ze znalezionych we wnętrzu dłubanek szczątków pobrano także materiał DNA. Naukowcy chcą określić, czy osoby spoczywające w krypcie były ze sobą spokrewnione.

Odkryta krypta jest najstarszą na Jasnej Górze kryptą pochówkową. W innym miejscu bazyliki znaleziono mogiły ziemne. – Najprawdopodobniej w tym miejscu, gdzie stoi obecnie bazylika, w pierwszym okresie, gdy na to wzgórze przyszli paulini i był tu jeszcze kościół drewniany, musiał być cmentarz – powiedział o. Golonka.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.