Najwięcej powołań w Afryce

ag/RV

|

GN 10/2009

publikacja 09.03.2009 16:58

Watykan. Ukazał się papieski informator za 2008 r. „Annuario Pontificio”. Zawiera główne dane osobowe wszystkich biskupów Kościoła katolickiego, odnoszące się do końca roku 2008. „Annuario” nie jest publikacją statystyczną.

Najwięcej powołań w Afryce Najwięcej powołań do kapłaństwa jest na kontynencie afrykańskim fot. JAKUB SZYMCZUK

„Rocznik statystyczny Kościoła” („Annuarium statisticum Ecclesiae”) ukaże się – podobnie jak w poprzednich latach – dopiero za kilka miesięcy. Zawierać będzie dane sprzed dwóch lat (z 2007 r.). Tyle czasu wymaga zebranie i opracowanie danych statystycznych tak wielkiej instytucji jak Kościół powszechny, obejmujący cały świat i działający nieraz w niełatwych warunkach.

Niemniej również „Annuario Pontificio” podaje pewne statystyki, choć odnoszą się one do okresu sprzed dwóch lat (do 2007 r.). Możemy się dowiedzieć, że w 2007 r. na świecie było prawie 1147 mln katolików, co stanowiło 17,3 proc. ludności świata. Rok wcześniej było nas 1131 mln, nastąpił więc wzrost o 1,4 proc., podczas gdy liczba mieszkańców globu wzrosła o 1,1 proc. Gdy chodzi o liczbę księży, już od 2000 r. utrzymuje się – po ponad 20-letnim okresie spadku – tendencja do umiarkowanego wzrostu. W 2007 r. było 408 tys. kapłanów.

W ciągu ośmiu lat najbardziej dynamiczny, ponad 20-procentowy wzrost odnotowano w Afryce (27,6 proc.) i Azji (21,2 proc.). Jednak liczba księży nadal jeszcze spadła w tym czasie w Europie (o 6,8 proc.) i Oceanii (o 5,2 proc.). W 2007 r. było w skali globalnej prawie 116 tys. kandydatów do kapłaństwa, co stanowiło wzrost o 0,4 proc. Również w tym przypadku większy wzrost odnotowano w Afryce i Azji, podczas gdy zmalała liczba seminarzystów w Europie (o 2,1 proc.) i Ameryce (o 1 proc.).

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.