Spada liczba powołań

Fakty i opinie - szb/KAI

|

GN 05/2009

publikacja 02.02.2009 01:27

Kościół. W Polsce spada liczba powołań kapłańskich i zakonnych. Do seminariów diecezjalnych i zakonnych w 2008 r. wstąpiło 953 kandydatów, a jeszcze cztery lata temu było ich 1,5 tysiąca.

Spada liczba powołań Do seminariów duchownych zgłasza się coraz mniej kandydatów na kapłanów. Lekarstwa na tę sytuację szuka Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań fot. HENRYK PRZONDZIONO

Najnowsze statystyki dotyczące sytuacji powołaniowej przedstawił bp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań. Wśród przyczyn spadku powołań biskup wymienia, obok niżu demograficznego i wyjazdów młodzieży za granicę w poszukiwaniu pracy, także nowe powody, np. coraz większe trudności z przyjęciem przez rodziców decyzji o wstąpieniu ich dziecka do seminarium czy zakonu. W opinii Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań na spadek powołań ma również wpływ niekorzystny medialny wizerunek Kościoła, a konkretnie „agresywne, jednostronne przedstawianie i nagłaśnianie wewnętrznych problemów Kościoła”.

Jak podkreśla biskup Polak, obecna sytuacja powołaniowa stanowi poważny sygnał dla duszpasterstwa rodzin i młodzieży. Jego zdaniem potrzeba „jakościowego skoku” w funkcjonowaniu parafii, a zwłaszcza w duszpasterstwie dzieci i młodzieży. Trzeba też „bardziej przekonującego i radosnego świadectwa wierności własnemu powołaniu ze strony księży, osób konsekrowanych oraz rodziców – zwłaszcza w obliczu niedawnych odejść znanych księży i zakonników”.

Najwięcej kleryków mają diecezje:
233 - tarnowska
174 - katowicka
158 - przemyska


 

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.