In vitro jest... bezprawne

Fakty i opinie - prze

|

GN 05/2009

publikacja 02.02.2009 01:23

Warszawa. Zmobilizować społeczeństwo oraz polityków do sprzeciwu wobec zapłodnienia in vitro chce powstały właśnie Komitet Pro Dono Vitae. Na jego czele stanął Marek Jurek, przewodniczący Prawicy Rzeczpospolitej i były marszałek Sejmu.

Komitet zwraca uwagę na fakt do tej pory pomijany w debacie o in vitro: polskie prawo już dzisiaj nie pozwala na niszczenie życia dzieci poczętych. Skoro nie wolno zabijać dzieci przez aborcję (poza wymienionymi w prawie wyjątkami), to nie wolno ich też zabijać podczas in vitro. Tymczasem w Polsce w klinikach in vitro już poczęte istoty ludzkie są zabijane w czasie tzw. selekcji zarodków.

Policja i prokuratura pozostają jednak w tej sprawie bierne. „Niszczenie życia i zdrowia dzieci w ramach selekcji in vitro jest oczywistym pogwałceniem prawa, kompromitującym tych, którzy na to przyzwalają” – napisali założyciele Komitetu. – „Jeżeli zgodzimy się na faktyczne unieważnienie tych praw, wkrótce zostaną unieważnione kolejne, nawet te nowo uchwalane” – ostrzegli w deklaracji założycielskiej.

Marek Jurek przytacza konkretne zapisy w prawie, które zabraniają takich praktyk: 38. i 39. artykuł konstytucji czy artykuł 157 a kodeksu karnego. – Ciągle powtarzane przez „autorytety” zdanie, że w sprawie in vitro nie ma w Polsce regulacji prawnych, to nieprawda – mówi Marek Jurek.

Jego zdaniem debata o in vitro może doprowadzić do wielkiego kroku w tył w stosunku do prawa, które już dzisiaj obowiązuje. Z powodu tej debaty prokuratorzy wstrzymują się z reakcją na doniesienia ruchów obrony życia, że laboratoria in vitro łamią prawo. – Obecna debata stworzyła alibi dla organów państwa do niepodejmowania żadnych działań. Nasz Komitet powstał m. in. po to, żeby zmobilizować organy państwa do przewidzianej w prawie ochrony życia dzieci poczętych – dodaje Marek Jurek.

Poprzedni minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski nie okazał zrozumienia dla tych argumentów. Komitet liczy na to, że teraz, po objęciu teki ministra sprawiedliwości przez Andrzeja Czumę, może być inaczej. Prezydium Komitetu już zapowiada, że będzie zabiegało o spotkanie z nowym ministrem. Wiceprzewodniczącymi Komitetu Pro Dono Vitae zostali lekarz ginekologii, profesor Bogdan Chazan, oraz dziennikarka Elżbieta Ruman.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.