Prawdopodobnie zmusi do myślenia

Andrzej Macura, redaktor naczelny portalu wiara.pl

|

GN 03/2009

publikacja 21.01.2009 17:31

Napisy o treści: „Boga prawdopodobnie nie ma. Dlatego przestań się martwić i ciesz się życiem” pojawiły się na autobusach w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Niebawem mogą pojawić się w innych krajach. Złośliwa prowokacja? Moim zdaniem, nie ma się na co oburzać.

Andrzej Macura, redaktor naczelny portalu wiara.pl Andrzej Macura, redaktor naczelny portalu wiara.pl

Akcja plakatowa, w której nikt nie bluźni przeciw Bogu, nie ośmiesza wierzących, nie próbuje walczyć z nimi prawnymi przepisami, to całkiem uczciwa metoda światopoglądowej dyskusji. Znacznie mniej nie-bezpieczna niż propagowanie konsumpcjonizmu i niemoralności. Musimy się zgodzić na to, że niewierzący mają tak samo jak my prawo wyrażać swoje poglądy.

Tym bardziej że stwierdzenie: „Boga prawdopodobnie nie ma” nie tyle zachęca do ateizmu, co raczej do myślenia. Zmuszając do ponownej odpowiedzi na pytanie: „dlaczego właściwie wierzę”, może przyczynić się do ugruntowania wiary. A w niewierzących zasiewa ziarenko niepewności. Prawdopodobnie nie znaczy przecież na pewno. Skoro przyznają to sami szermierze ateizmu…

Najważniejsze dla wierzących wydaje mi się jednak owo drugie zdanie z akcji plakatowej: „Przestań się martwić, ciesz się życiem”. Dla mnie prawdziwym powodem do zmartwienia byłoby, gdyby Boga nie było. Dopiero wtedy wszelka zabawa byłaby chocholim tańcem. Dla kogoś jest inaczej?

Jeśli dla ludzi XXI wieku strach przed Stwórcą i Odkupicielem jest gorszy od lęku przed nicością, to powinniśmy się mocno uderzyć w piersi. Bo może znaczyć, że my, chrześcijanie, wcale nie głosimy Dobrej Nowiny o zbawieniu, a raczej snujemy naukę o jakimś Pierwszym Dręczycielu.

Czytaj codzienne komentarze w portalu Wiara.pl

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.