O pokój w Strefie Gazy

szb

|

GN 02/2009

publikacja 15.01.2009 12:17

Ziemia Święta. Wszystkie wspólnoty chrześcijańskie w Ziemi Świętej modliły się 4 stycznia o pokój i solidarność z cierpiącymi mieszkańcami Strefy Gazy.

O pokój w Strefie Gazy Modlitwa o pokój w Gazie w kościele franciszkanów w Jerozolinmie 4 stycznia br. fot. AGENCJA GAZETA/AP PHOTO/DAN BALILTY

Datę ekumenicznej modlitwy wyznaczyli wspólnie hierarchowie trzynastu Kościołów obecnych na tym terenie. Podczas niedzielnych Mszy św. w kościołach parafialnych i kaplicach wspólnot zakonnych proszono o zaprzestanie przelewu krwi i przerwanie spirali nienawiści. Do modlitwy wierni dołączali gesty solidarności, np. w Nazarecie w czasie Mszy niedzielnych zbierali ofiary, które zostaną przekazane ubogim w Gazie. W Betlejem po Eucharystii procesja ze świecami, symbolicznym wieńcem pogrzebowym i czarną flagą okrążyła główny plac Żłóbka i wróciła do kościoła św. Katarzyny.

Jej uczestnicy modlili się za ofiary wojny w Gazie oraz o ducha dialogu dla walczących stron. W dominikańskim kościele św. Szczepana w Jerozolimie odbyło się ekumeniczne nabożeństwo w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie. Modlono się za wstawiennictwem św. Szczepana o natychmiastowe przerwanie wzajemnej agresji i łaskę przebaczenia. Prowadzący podkreślali, że droga przemocy, jaką wybrali politycy obu walczących stron, nie doprowadzi do rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Dodali, że bezpieczeństwo i pokój dla całego regionu są możliwe tylko na drodze dialogu z udziałem międzynarodowych mediatorów.

Do ekumenicznej inicjatywy w Ziemi Świętej nawiązał także papież Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.