Igrzyska chińskiego smogu

Fakty i opinie - oprac. Tomasz Rożek

|

GN 30/2008

publikacja 31.07.2008 18:47

Pekin. Za kilka dni igrzyska w Pekinie. Wydarzenie pod wieloma względami bezprecedensowe. Pekin to jedno z największych miast świata (17 mln mieszkańców).

Igrzyska chińskiego smogu Pekin jest trzecim, po Meksyku i Delhi, najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie fot. Romek Koszowski

Także jedno z najbardziej zanieczyszczonych (konkretnie trzecie, po Meksyku i indyjskim Delhi). Powietrze w Pekinie śmierdzi spalinami. Smog jest tak gęsty, że w niektóre dni całkowicie przysłania piękny stadion olimpijski. Czasami widoczność w mieście spada do kilku metrów. Ekipy z niektórych krajów chcą przyjechać w ostatniej chwili, by się nie potruć, inne rozdają swoim sportowcom maski z węglowym filtrem na twarze.

Chińczycy na polepszenie jakości powietrza wydali w ostatnich latach kilkanaście miliardów dolarów. Likwidują przemysł znajdujący się w mieście i okolicy. Czasowo pozamykali fabryki w sąsiednich prowincjach. Nic nie pomogło, więc zamknięto 150 stacji benzynowych w mieście.

Ilość samochodów nieznacznie spadła, ale powietrze wcale nie zrobiło się czystsze. Wprowadzono plan B. Od ostatniego poniedziałku obowiązuje przepis, w ramach którego na drogi Pekinu mogą wyjeżdżać albo auta z parzystymi numerami rejestracyjnymi, albo te z nieparzystymi.

Jeden dzień takie, drugi inne. Efekt? W Pekinie stanęły prawie wszystkie linie metra. W tym trzy nowe, otwarte zaledwie kilkanaście godzin przed wejściem w życie nowych przepisów. – Tu są tłumy pasażerów. Musieliśmy zamknąć metro ze względów bezpieczeństwa – wyjaśnił Agencji Reutera jeden z jego pracowników. W Pekinie jest ponad 3 mln samochodów

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.