Rok z Apostołem Narodów

Fakty i opinie - komentarz: Andrzej Macura

|

GN 27/2008

publikacja 11.07.2008 10:44

Rzym. Nad grobem Apostoła Narodów, w rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami, papież Benedykt XVI otworzył Rok św. Pawła.

Rok z Apostołem Narodów Benedykt XVI i Bartłomiej I poprowadzili procesję w kierunku „Drzwi Pawłowych” w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie Agencja gazeta/AP/Pier Paolo Cito

Letnie popołudnie 28 czerwca 2008 r. Przed figurą św. Pawła na dziedzińcu zbudowanej nad jego grobem bazyliki papież Benedykt XVI zapala „Płomień Pawłowy”. Będzie tu płonął nieprzerwanie przez cały rok, do 29 czerwca 2009 roku.

Paweł chce przemawiać dziś
Uroczystość ma charakter ekumeniczny. Papieżowi towarzyszą prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I oraz przedstawiciel prymasa Wspólnoty Anglikańskiej. Pod przewodnictwem Papieża, przedstawicieli bratnich Kościołów chrześcijańskich oraz archiprezbitera bazyliki, kard. Andrei Cordero Lanza di Montezemolo, uczestnicy uroczystości w procesji ruszają do świątyni, gdzie za chwilę rozpoczną się nieszpory z uroczystości Świętych Piotra i Pawła.

Przechodzą przez „Drzwi Pawłowe”, które przez cały rok będą pełniły taką rolę, jak w latach jubileuszu chrześcijaństwa pełnią drzwi jubileuszowe. Po modlitwie przy grobie Apostoła odprawiono nieszpory. „Paweł nie jest dla nas postacią z przeszłości, którą wspominamy z czcią. On jest także naszym nauczycielem, apostołem i orędownikiem Jezusa Chrystusa dla nas. Zebraliśmy się więc nie po to, aby rozważać dawne dzieje, nieodwracalnie minione. Paweł chce przemawiać do nas dzisiaj. Dlatego chciałem ogłosić ten specjalny Rok Pawła: aby słuchać go i nauczyć się teraz od niego, jako naszego nauczyciela, wiary i prawdy, w których zakorzenione są racje jedności uczniów Chrystusa” – powiedział w homilii Benedykt XVI. „Chciałbym przypomnieć słowo, które zmartwychwstały Chrystus skierował do niego na drodze do Damaszku. Najpierw Pan pyta go: „Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?”. Na pytanie: „Kto jesteś, Panie?”, otrzymuje odpowiedź: „Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz” (Dz 9, 4 i n.). Prześladując Kościół, Paweł prześladuje samego Jezusa: „Mnie prześladujesz”.

Jezus utożsamia się z Kościołem. W tych słowach Zmartwychwstałego, które przemieniły życie Szawła, jest zawarta cała nauka o Kościele jako Ciele Chrystusa. Chrystus nie wycofał się do nieba, pozostawiając na ziemi cały zastęp uczniów, zabiegających o Jego sprawę. Kościół nie jest stowarzyszeniem, które zabiega o jakąś określoną sprawę. W nim nie ma sprawy. W nim chodzi o osobę Jezusa Chrystusa” – stwierdził Papież. Na zakończenie nieszporów przemówił patriarcha Bartłomiej I. Przypomniał, że radykalne nawrócenie i apostolski zapał Szawła z Tarsu wstrząsnęły historią i wyryły samą tożsamość chrześcijaństwa. Przypomniał, że człowiek ten wyzwolił chrześcijaństwo raz na zawsze z ciasnoty umysłowej, kształtując katolicki fundament Kościoła powszechnego.

Pielgrzymi, przybywajcie!
Rok św. Pawła będzie czasem obfitującym w niespodzianki – zapowiada archiprezbiter Bazyliki św. Pawła za Murami, kard. Andrea Cordero Lanza di Montezemolo. – Każda grupa pielgrzymów, bez względu na jej wielkość, będzie mile widziana w Bazylice św. Pawła – zapewnia. – Do dyspozycji pielgrzymów jest pięć kaplic, w których mogą być odprawiane nabożeństwa. O możliwość odprawienia nabożeństwa w Bazylice św. Pawła za Murami pytają też grupy niekatolickie, np. ewangelicy. Na modlitwę i nabożeństwa dla nich przeznaczono kaplicę ekumeniczną, byłą kaplicę chrzcielną. Pielgrzymi indywidualni, którzy poruszają się po Rzymie środkami komunikacji miejskiej, od początku Roku św. Pawła będą mogli nabywać specjalny „bilet Pawłowy”. Bilet ważny przez trzy dni kosztuje 29 euro, a bilet całodobowy – 19 euro.

Do miejsc związanych ze św. Pawłem w Wiecznym Mieście wozić będą pielgrzymów specjalne autobusy panoramiczne „Roma Christiana”. Trasa prowadzi od Bazyliki św. Pawła za Murami, przez Tre Fontane, gdzie – jak głosi tradycja – ścięto głowę św. Pawła, do Bazyliki św. Jana na Lateranie, gdzie do dziś znajdują się relikwie głowy Apostoła Narodów. W programie jest też wizyta w mniej znanym kościele Sao Paulo alla Regola, gdzie św. Paweł miał być przetrzymywany w areszcie domowym. W Roku św. Pawła będzie też można otrzymać specjalny odpust, nawiedzając grób Apostoła Narodów. Należy przy nim odmówić modlitwę, być w stanie łaski i przyjąć Komunię św.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.