Wyjątki od lustracji?

W Polsce

|

GN 18/2007

publikacja 04.05.2007 12:07

Lustracja w Kościele. Uczelni kościelnych podlegających Stolicy Apostolskiej oraz diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych nie obowiązuje ustawa lustracyjna, a ich pracownicy naukowi nie muszą składać oświadczeń.

Wyjątki od lustracji? Profesorowie niektórych uczelni katolickich oraz wszystkich seminariów duchownych zostali wyłączeni z obowiązku lustracji - zdecydowały kościelna i rządowa komisje konkordatowe. AGENCJA GAZETA/RAFAL MALKO

Porozumienie w tej sprawie uzyskano dzięki rozmowom między komisjami konkordatowymi – kościelną i rządową. – Wyłączenie kościelnych uczelni i seminariów z obowiązku składania oświadczeń lustracyjnych wynika z postanowień konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską. Kościół, zgodnie z konstytucją i konkordatem, w swoich sprawach kieruje się własnym prawem – informuje bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący kościelnej komisji konkordatowej.

Zgodnie z wypracowanym porozumieniem, Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie z dwiema sekcjami – „Bobolanum” i św. Jana Chrzciciela oraz jezuickie „Ignatianum” w Krakowie nie podlegają ustawie lustracyjnej. Dotyczy to także wszystkich seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych. Te właśnie uczelnie kościelne podlegają Stolicy Apostolskiej.

– Nie jest to żadne wyjęcie spod ustawy lustracyjnej, tylko interpretacja obowiązującego porządku prawnego – podkreśla bp Pieronek. Porozumienie to nie obejmuje natomiast Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ani wydziałów teologicznych, które działają na uczelniach państwowych. Pracownicy tych uczelni muszą poddać się lustracji.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.