Rajd przeszczepionych serc

W Polsce

|

GN 41/2006

publikacja 09.10.2006 09:55

Jasna Góra. Kilkanaście osób, które żyją dzięki przeszczepom serca, wzięło udział w pierwszym rajdzie rowerowym na Jasną Górę. Jechali pod hasłem „Serce dla serca”, a ich pielgrzymka była formą podziękowania za dar życia.

Rajd przeszczepionych serc Uczestnicy pierwszego rowerowego rajdu osób żyjących dzięki przeszczepom serca i ich bliscy na Jasnej Górze dziękowali za dar życia. Helena Zakiczyńska

Rowerzyści wystartowali spod Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pokonali w formie sztafety trasę ponad 100 km. Inicjatorem rajdu jest Marek Breguła, który w 2001 roku przeszedł pierwszy udany w Polsce przeszczep płucoserca. – Chcieliśmy podziękować wszystkim dawcom i pomodlić się w ich intencji na Jasnej Górze – mówi.

Dr Helena Zakliczyńska ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu akcentuje, że rajd może przyczynić się do propagowania idei transplantacji. – Uważam, że jak najwięcej powinniśmy na ten temat mówić. Im więcej będziemy wiedzieć o przeszczepach organów, tym łatwiej będzie nam podjąć odpowiednią decyzję, która może komuś uratować życie. Rajd Rowerowy „Serce dla serca” zakończyła Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Stanisława Nowaka.

Wcześniej w sali papieskiej odbył się cykl wykładów dotyczący aspektów społecznych oraz moralnych transplantacji. Konferencję poprowadził prof. dr hab. Marian Zembala, szef Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. – Jestem wdzięczny tym ludziom, którzy zdecydowali się oddać organy – powiedział Krzysztof Machajek, uczestnik rajdu – Mam nadzieję, że zdrowie nam dopisze, i przyjedziemy tu znowu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.