Lekcje obowiązkowe

W Polsce

|

GN 15/2006

publikacja 10.04.2006 14:06

Warszawa. Episkopat Polski opracował projekt dotyczący uporządkowania sprawy nauczania religii w szkołach. Omawiano go podczas spotkania Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu, które odbyło się 29 marca.

Lekcje obowiązkowe Kościół proponuje, aby nieuczęszczający na religię obowiązkowo wybierali etykę. marek Piekara

Kościół proponuje, aby uczniowie musieli obowiązkowo dokonywać wyboru między lekcją religii i etyki. Ocena z wybranego przedmiotu byłaby umieszczana na świadectwie i brana pod uwagę przy obliczaniu średniej ocen. Nie wpływałaby jednak na promocję do następnej klasy.

Przedmioty te można byłoby również zdawać na maturze. Obecnie uczniowie rezygnujący z lekcji religii nie muszą w zamian wybierać zajęć z etyki. Mogą po prostu zrezygnować z obu przedmiotów. Bp Kazimierz Nycz zwraca uwagę, że obowiązujące obecnie rozwiązanie jest wynikiem kompromisu, do jakiego doszło przy powrocie religii do szkół. Było to rozwiązanie prowizoryczne, a trwa już 15 lat – dodaje biskup.

Aby propozycja Episkopatu mogła wejść w życie w nowym roku szkolnym, należy zmienić przyjęte w 1990 r. rozporządzenie o organizowaniu lekcji religii i opracować program nauczania etyki w szkołach. Czy Ministerstwo Edukacji zdąży do 1 września?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.