Biskupi o wyborze prezydenta

W Polsce

|

GN 44/2005

publikacja 02.11.2005 13:51

Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski: – Byłoby dobrze, aby Lech Kaczyński nie zawiódł nadziei złożonej w nim przez ludzi. Ta nadzieja to: aby było bezpieczniej, lepiej, bardziej perspektywicznie. Prezydent ma dziś zadania wobec swojego narodu, ale także wobec Europy i świata. Polska nie może unikać troski o inne narody.

Abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski: – Zadowolony będę po pierwszej kadencji, kiedy zobaczymy, jak te wszystkie obietnice się realizują i jaki znajdują oddźwięk w poprawie życia ludzi. Czy będzie więcej ludzi biednych, czy też trochę podniesie się ich stan posiadania?

Bp Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski:– Głowa bez ciała niewiele może, musi być wspierana przez cały organizm. Podobnie w przypadku prezydenta Polski: powinien być on wspierany przez całe społeczeństwo. Kościół, ludzie wierzący będą wspierać modlitwą tego, który wziął na swoje barki najwyższy urząd w państwie – prezydenta RP.
Marek piekara

Abp Józef Życiński, metropolita lubelski: – Życzyłbym sobie, żeby po emocjach wyborczych nastąpiła teraz kolejna faza współpracy (...). Żebyśmy teraz ponad interesy partyjne i podziały, które tak mocno były odczuwalne przed wyborami, postawili dobro wspólne, miłość do ojczyzny, wartości, na które czekają najbiedniejsze środowiska społeczne. Atakowanie liberalizmu jako takiego nie jest poważne, bo chyba nikt nie tęskni za centralnym planowaniem albo za „demokracją socjalistyczną” w Sejmie.
KAtarzyna LINK

Abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański: – Pragnę, by dwa największe ugrupowania wywodzące się z tego samego nurtu solidarnościowego, o umiarkowanych poglądach polityczno-społecznych, opowiadające się za wizją wartości chrześcijańskich w sprawach takich, jak ochrona życia, małżeństwo, rodzina, stworzyły – bez niepotrzebnych aliansów z ugrupowaniami radykalnymi – dobry rząd, który pozostając w mądrych układach europejskich i światowych, zagwarantuje Polsce właściwe miejsce w świecie i podejmie ważne problemy wewnętrzne, wśród których nade wszystko dostrzegam bezrobocie oraz ochronę zdrowia.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.