Rocznica Powstania

W Polsce

|

GN 32/2005

publikacja 13.08.2005 22:37

Warszawa. 31 lipca, w przeddzień 61. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w stolicy odbyły się uroczystości upamiętniające walkę mieszkańców miasta o wolność.

Rocznica Powstania Uderzeniem w dzwon Lech Kaczyński rozpoczął oficjalnie obchody 61. rocznicy Powstania Warszawskiego

Mszy św. przed pomnikiem Powstańców Warszawskich przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. Szczególnie gorąco Prymas powitał na Eucharystii dawnych powstańców i wszystkie osoby, które w tamtych dniach 1944 r. współdziałały z walczącymi. – 61. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i wszystkie kolejne, które przyjdą po niej, będą zawsze uczyły prawdy, że pragniemy wolności i potrafimy ją wywalczyć – powiedział w homilii.

Po Mszy odbył się uroczysty Apel Poległych, a następnie koncert w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Białostockiej. W ramach Powstańczego Kina można było obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne oraz kroniki filmowe o tematyce powstańczej. Orderami za wybitne zasługi w działalności na rzecz niepodległości RP uhonorowano pięciu powstańców warszawskich, a prezydent stolicy Lech Kaczyński spotkał się z uczestnikami powstania i żołnierzami Armii Krajowej.

Odznaczeni podkreślali, że przyznane im ordery odbierają jako wyraz uznania i pamięci dla wszystkich żołnierzy, którzy w sierpniu 1944 r. stanęli do walki o wolność i niepodległość stolicy. 1 sierpnia do miejsc związanych z powstaniem: Muzeum Powstania War-szawskiego, na Stare Miasto i Cmentarz Po-wstańców Warszawskich, kursował zabytkowy tramwaj, w którym przewodnik i zaproszeni goście opowiadali podróżnym o powstaniu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.