Efekty naciskania posła

Przemysław Kucharczak

|

GN 14/2007

publikacja 04.04.2007 16:04

Praca nad wzmocnieniem ochrony życia nienarodzonych w konstytucji jest na finiszu. Sejm ma nad tym głosować tuż po świętach, na posiedzeniu 12 i 13 kwietnia.

Efekty naciskania posła Marsz dla Życia w Warszawie 28 marca. Forum/Tomasz Paczos

Czy znajdzie się dwie trzecie posłów, którzy wybiorą życie? Jest na to szansa, ale losy nowelizacji mogą ważyć się do ostatniej chwili. Wielu posłów wciąż nie podjęło ostatecznej decyzji.

Poprę, bo się nie odczepią
Wiadomo za to, że są parlamentarzyści, na których zrobiła wrażenie nawała telefonów i listów od wyborców – przede wszystkim od czytelników „Gościa”. Ludzie kulturalnie prosili parlamentarzystów, żeby zagłosowali za ochroną życia dzieci nienarodzonych. – Jednak poprę tę zmianę konstytucji, bo inaczej się ode mnie nie odczepią! – deklarował nawet w sejmowych kuluarach jeden z posłów Platformy Obywatelskiej.

– Też słyszałem, że niektórzy posłowie zaczynają mieć już dosyć ludzi, którzy do nich dzwonią, piszą albo odwiedzają w biurach poselskich – potwierdza Dariusz Kłeczek z PiS, poseł sprawozdawca Komisji Nadzwyczajnej, pracującej nad zmianą konstytucji. Kłeczek jest także lekarzem i od lat działa w ruchach obrony życia. – Mimo to tak duża presja społeczeństwa na posłów jest dobra. Zmusza ich do poważnego zastanowienia się nad tą sprawą. I jeszcze jedno: mam sygnały od posłów, którzy popierają zmianę konstytucji, że te telefony i listy wpływają na nich mobilizująco, utwierdzają ich w słuszności wybranej drogi – dodaje poseł.

Akcję „Zadzwoń do posła” wymyślili świeccy katolicy z warszawskiej Fundacji Pro i krakowskiego Stowarzyszenia im. ks. Skargi. – Polityków trzeba mobilizować. Bez naszego nacisku nic nie zrobią – stwierdzili. „Gość” nadał ich pomysłowi medialnego rozpędu. Ciekawe, że zwolennicy dostępnej aborcji tym razem nie krzyczą o wtrącaniu się Kościoła do polityki.

Być może dlatego, że wpisania ochrony życia poczętego do konstytucji zaczęli domagać się najpierw świeccy chrześcijanie. Episkopat włączył się w tę batalię świeckich znacznie później: w połowie marca biskupi jednoznacznie poparli wprowadzenie do konstytucji ochrony życia„od poczęcia do naturalnej śmierci”.

Dlaczego uważamy to w „Gościu” za tak ważne? Bo dzisiaj ochrona życia opiera się na bardzo chwiejnych podstawach. Jeśli któreś z kolejnych wyborów wygra lewica, wprowadzi w Polsce aborcję na życzenie. To oczywiste: tak działa lewica na całym świecie, a w Polsce SLD otwarcie to zapowiada. Wystarczy zebrać ponad 50 procent głosów w Sejmie i wymienić kilku sędziów Trybunału Konstytucyjnego, a obecnie obowiązująca ustawa nagle zniknie.

Jeśli jednak teraz konstytucja zacznie chronić życie człowieka nienarodzonego, będzie to ochrona o wiele trwalsza. Jej przeciwnicy musieliby zebrać aż dwie trzecie głosów, żeby ją obalić.

Módl się i dzwoń
Jeszcze nie wiadomo, którą wersję poprawki poleci Sejmowi Komisja Nadzwyczajna. Być może tak zwaną poprawkę prezydencką? Przewiduje ona dopisanie między innymi zapisu, że w przyszłości nie będzie można złagodzić prawnej ochrony życia. Wstępna opinia, którą dla Komisji napisał profesor Wróbel, jest jednak krytyczna ze względów formalnoprawnych. Wkrótce mają jednak dotrzeć pełne ekspertyzy prawne.

Komisja może się też zdecydować na zmianę artykułu 30. konstytucji. Brzmiałby on: „Źródłem wolności i praw człowieka jest przyrodzona i niezbywalna godność przysługująca człowiekowi od chwili poczęcia. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”. – Każdy z tych wariantów jest dobry i służy ochronie życia – uważa Kłeczek.

Do zmiany konstytucji wystarczy 67 procent głosów. W październiku zeszłego roku zmiany konstytucji chciało aż 72 procent posłów. Było wśród nich 38 posłów Platformy Obywatelskiej. Dzisiaj liderzy tej partii wypowiadają się przeciwko jakiejkolwiek zmianie. Jednak dyscypliny partyjnej na to głosowanie nie wprowadzą. – Osobiście znam sporo posłów Platformy, którzy już wcześniej wypowiadali się za życiem. Wielu z nich respektuje wartości chrześcijańskie, pielgrzymowali do Jana Pawła II i do Łagiewnik. Jest u nich dużo dobrej woli i mam nadzieję, że poważnie rozważą poparcie dla zmiany konstytucji – mówi Kłeczek.
Zostało kilka dni do głosowania. Organizacje obrony życia apelują o modlitwę w tej intencji. I o dalsze telefonowanie lub pisanie do biur poselskich.

Zakaz aborcji to postęp

Dziękuję wszystkim tym, którzy w intencji zmiany konstytucji podjęli modlitwę, post. (...) Mamy szansę być pierwszym krajem w Europie, nawet w świecie, który za wartość konstytucyjną uzna życie człowieka od momentu poczęcia. Nie waham się stwierdzić, że byłoby to osiągnięcie na miarę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Byłoby to ważne świadectwo wobec Europy i świata. (...)

Jestem przekonany, że za 10, 20 czy 30 lat zabijanie dzieci w łonach matek zostanie ocenione przez historię jako jeden z okresów barbarzyństwa, tak jak dziś oceniamy okres niewolnictwa czy faszyzmu i komunizmu. Polska stanęłaby w szeregu państw najbardziej postępowych. Paradoksalnie, prawdziwy postęp idzie właśnie w tym kierunku.

Dariusz Kłeczek,28 marca 2007,sejmowe przemówienie w imieniu wnioskodawców w czasie drugiego czytania nowelizacji

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.