Jak badamy kosmos

Tomasz Rożek

|

GN 14/2010

publikacja 07.04.2010 08:22

W kosmosie, poza ziemską atmosferą, jest kilkaset sztucznych satelitów i sond kosmicznych. Serwis DiscoveryNews sporządził ranking 5 najbardziej udanych misji planetarnych.

Niektóre działają od kilkudziesięciu lat, inne już dawno są wyłączone z użytku. Większość pracuje lepiej, niż przypuszczano, choć w mediach najczęściej mówi się o wpadkach. O zaginionych marsjańskich łazikach słyszał cały świat. O bliźniaczych sondach Voyager, które pracują od 32 lat i doleciały ponad 15 miliardów kilometrów od Ziemi – nie słyszał prawie nikt.

Mars Global Surveyor



Mars Global Surveyor fot. PAP/DPA/NASA


Kierunek: Mars
Start: 7 listopada 1996
Masa: 1007 kg
Misję sondy przedłużano już czterokrotnie. Wstępnie planowana na dwa lata, działała 9 lat. Mars Global Surveyor przysłał na Ziemię 250 tys. zdjęć powierzchni Czerwonej Planety. Z misji zadowoleni są przede wszystkim geolodzy specjalizujący się w badaniu innych planet. Nigdy wcześniej nie mieli w ręku tak dokładnych zdjęć powierzchni obcego globu. Wcześniejsze zdjęcia kraterów, wyschniętych koryt czy wypływającego… czegoś spod marsjańskich skał były mało dokładne. Pierwotnie zakładano, że sonda zrobi mało zdjęć, ale bardzo wysokiej rozdzielczości. Kolejne przedłużenia misji spowodowały, że zdjęć było znacznie więcej, niż planowano. Dzięki wynikom pracy Mars Global Surveyor możliwy był sukces łazików Spirit i Opportunity wchodzących w skład misji Mars Exploration Rovers.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.