Dokumenty ochronne

Jakub Jałowiczor

|

GN 39/2021

publikacja 30.09.2021 00:00

Stolica Apostolska nakazuje lokalnym Kościołom wcielanie zasad ochrony nieletnich przed nadużyciami. Ciągle jednak potrzebne są zmiany w procedurach, np. przyznanie poszkodowanemu przywilejów strony w procesie.

Dokumenty ochronne istockphoto

O tym wszystkim rozmawiano podczas konferencji w Warszawie. Spotkali się przedstawiciele Kościołów z 20 państw naszego regionu. Obecni byli też członkowie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich z jej przewodniczącym kard. Seánem O’Malleyem.

Nowa formacja

Jak mówiła należąca do papieskiej komisji Hanna Suchocka, z rozmów podczas konferencji wynikało, że w Bułgarii czy na Białorusi, gdzie katolicy nie stanowią większości, problem nadużyć jest uważany za marginalny. Jak tłumaczyła, wiele osób z tych krajów zakłada, że skoro przez lata brakowało im księdza, to lepiej, żeby jakiś duchowny był obecny, nawet jeśli pod jego adresem pojawiają się zarzuty.

Po zakończeniu konferencji abp Wojciech Polak, prymas Polski, przypomniał, że w polskich seminariach już kilka lat temu zaczęto wprowadzać zmiany w formacji kleryków. Odniósł się w ten sposób do zarzutu, jaki postawił ks. prof. Tomáš Halík. Duchowny z Pragi stwierdził, że seminaria, zwłaszcza środkowoeuropejskie, często nie przygotowują duchowo i psychicznie do życia w celibacie. – W każdym seminarium diecezjalnym i zakonnym na początku przeprowadzane są badania psychologiczne. To są standardy, które zostały wprowadzone przed laty – podkreślił arcybiskup Polak. Przypomniał też, że w Gnieźnie odbywa się co roku szkolenie dla wychowawców seminaryjnych dotyczące sfery psychoseksualnej człowieka. W ostatniej edycji, w styczniu 2020 roku, uczestniczyło 40 osób: rektorów, ojców duchownych i prefektów seminariów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.