Modlitewna sztafeta

Marcin Jakimowicz ,tekst

|

13.05.2021 00:00 GN 19/2021

publikacja 13.05.2021 00:00

W trzydziestu sanktuariach ruszył modlitewny szturm o zakończenie pandemii. Pozostawmy te znane i popularne, a zajrzyjmy do tych, o których Jan Kowalski miał prawo nie słyszeć. Zapraszamy na wycieczkę! Dookoła świata…

Modlitewny maraton o ustanie pandemii zapowiedział papież Franciszek. Modlitewny maraton o ustanie pandemii zapowiedział papież Franciszek.
Galazka /Vatican/Pool/east news

Choć siedzę w domu, włączam się w modlitwę w Nazarecie. Tam, gdzie „Słowo stało się ciałem” (znamienne, że te słowa znajdziemy tu, a nie w miejscu narodzin Mesjasza przy betlejemskiej grocie). Jak przejmująco brzmią wersy, po raz pierwszy wypowiedziane w tym miejscu dwa tysiące lat temu, i to w tym samym języku! Ludzie modlą się wezwaniami Pozdrowienia Anielskiego, które usłyszała tu od Gabriela nastoletnia Mariam. Modlitewny maraton o ustanie pandemii zainau- gurował 1 maja Franciszek. Choć fizycznie był w bazylice watykańskiej, duchowo i za pośrednictwem transmisji łączył się z sanktuarium Matki Bożej w angielskim Walsingham. W 1061 r. ukazała się tam Maryja, a na miejscu objawień wybudowano jedno z najstarszych sanktuariów maryjnych.

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oczy katolików całego świata skupiły się na gigantycznym, strzeżonym przez paulinów klasztorze jasnogórskim. 15 maja modlitwa popłynie od Kralicy Mira w Medjugorju i choć nie oznacza to rzecz jasna uznania objawień w skalistej Hercegowinie, jest wielką nobilitacją dla tego przyciągającego pielgrzymów miejsca.

Meta sztafety? Grota lurdzka w Ogrodach Watykańskich. W ostatnim dniu maja nabożeństwu ponownie będzie przewodniczył papież.

O ile bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie, sanktuarium w irlandzkim Knock, związane z popularną nowenną Pompeje, włoski Domek Loretański, Fatima, Lourdes czy oblegane przez miliony turystów barwne, głośne i roztańczone Guadalupe są powszechnie znane, o wielu innych Jan Kowalski miał prawo nie słyszeć.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.