Odtrutka

Marcin Jakimowicz

|

29.04.2021 00:00 GN 17/2021

publikacja 29.04.2021 00:00

Józef nie jest proletariuszem, wzywającym towarzyszy do łączenia się pod robotniczym sztandarem. Kościół, chrzcząc przed 66 laty „święto pracy”, pokazał odwrotny kierunek: „Praca jest święta”.

Święta Rodzina – obraz z bazyliki Zwiastowania w Nazarecie. Święta Rodzina – obraz z bazyliki Zwiastowania w Nazarecie.
reprodukcja henryk przondziono /foto gość

Przyznaję bez bicia: przez lata miałem problem z tym określeniem. Może dlatego, że wyrosłem w parafii pod wezwaniem Józefa Robotnika, a najciemniej jest pod latarnią?

Zanim odkryłem, że jest „cadykiem” (tak Biblia określa ludzi „sprawiedliwych”, którzy bezwzględnie podporządkowywali się Bogu), w kościele między hutą Kościuszko, trucicielką cynkownią Silesia a kopalnią Gottwald słyszałem, że jest robotnikiem. Zrozumienia tego pojęcia nie ułatwiały mi niezrozumiałe dla dzieciaka hasła typu: „Polskę jutra budujemy dziś”. To właśnie nasze skażenie komunizmem i paskudny duch homo sovieticus, który na dobre rozgościł się w umysłach tych, którzy pamiętają długie kolejki po mięso, arogancję władzy strzelającej przed 65 laty do poznaniaków, refren: „Czerwony Radom pamiętam siny jak zbite pałką ludzkie plecy”, o wydarzeniach sprzed 45 lat, czy czołgi na ulicach grudniowej Polski sprawiły, że na święto Józefa Robotnika mogliśmy patrzeć przez pryzmat „ludu pracującego miast i wsi” i łopoczących na wietrze czerwonych sztandarów. Tego dnia wybrzmiewał zdecydowanie zbyt głośny i przewidywalny okrzyk: „Niech się święci 1 Maja!”.

Odwrócenie akcentów

Tymczasem święto Józefa Robotnika (pierwotnie Rzemieślnika) jest odtrutką na takie myślenie. Odwróceniem akcentów. Józef nie jest proletariuszem – biblijnym Wincentym Pstrowskim, ściskającym w dłoniach narzędzia. Jest człowiekiem ciężkiej pracy, to jasne, ale ustanowione przez Piusa XII święto jest antidotum na rewolucyjną narrację. Zamiast słów „święto pracy” Kościół proponuje inne: „Praca jest święta”.

To jedno z najmłodszych świąt w Kościele. Proklamował je 24 kwietnia 1955 r. Pius XII, zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich. Ustanowił wówczas, że co roku dzień 1 maja będzie świętem Józefa Rzemieślnika. Innymi słowy: ochrzcił „święto pracy”, obchodzone na całym świecie od 1892 roku.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.