Wieczór wiary i nadziei

Tomasz Gołąb

|

GN 29/2020

publikacja 16.07.2020 00:00

– Tu niedaleko się wychowałem. Górka NMP przynosiła mi zawsze szczęście – mówił Rafał Trzaskowski, gdy dotarł pod scenę przy jednej z najstarszych świątyń Warszawy. Prezydentowi stolicy tym razem wygranej nie przyniosła.

Minorowe nastroje dominowały na wieczorze wyborczym Rafała Trzaskowskiego. Minorowe nastroje dominowały na wieczorze wyborczym Rafała Trzaskowskiego.
Tomasz Gołąb /foto gość

Do ostatniej chwili prowadzący wieczór wyborczy poseł Jakub Rutnicki namawiał, by wyjąć telefon i dzwonić do znajomych. Na dwóch telebimach widać było kolejki tych, którzy chcieli oddać swój głos w nadmorskich kurortach. – Jeszcze można mieć wpływ na to, kto obudzi się rano prezydentem – wołał.

Nadzieja na zmianę

Na wieczór wyborczy Rafała Trzaskowskiego mógł przyjść każdy. Ale o spotkaniu w Parku Fontann na Podzamczu wiedzieli chyba nieliczni. Jakby kandydat opozycji podejrzewał, że nie będzie czego świętować. O 20.00 pod sceną kręciło się zaledwie około stu osób. Widać było m.in. prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego i aktora Daniela Olbrychskiego.

Tuż przed zamknięciem lokali wyborczych w kilkusetosobowym tłumie stanęli Anita i Filip Malińscy ze Szczecina. Właśnie sprowadzili się do Warszawy. Na Podzamcze przyszli z roześmianą roczną Marcelinką. – Mamy nadzieję na pozytywną zmianę. Chcielibyśmy, żeby nasze drugie dziecko urodziło się w lepszej Polsce, mniej podzielonej – pokazują na brzuszek Anity. – Teraz będzie chłopczyk. Może Rafał? – mrugają porozumiewawczo.

Poseł Jakub Rutnicki ze sceny apelował o zachowanie dystansu i noszenie maseczek. Tuż obok na ziemi leżało kilka polskich flag. Nad głowami widać było głównie flagi Unii Europejskiej. Kilka osób przyniosło tęczowe emblematy.

Nieprzekonujące przemówienie

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.