85 kilometrów prawdy

Marcin Jakimowicz

|

20.02.2020 00:00 GN 08/2020

publikacja 20.02.2020 00:00

Czy Pius XII przedostawał się do żydowskich dzielnic, by pomagać ich mieszkańcom? Jak naprawdę wyglądał proces templariuszy i Galileusza? O czym pisała do papieża tuż przed śmiercią Maria Stuart? Tajne Archiwum Watykańskie wyjaśnia mnóstwo tajemnic.

Pokój Zodiaku w Wieży Wiatrów w Tajnym Archiwum Watykańskim. Pokój Zodiaku w Wieży Wiatrów w Tajnym Archiwum Watykańskim.
JANUSZ ROSIKOŃ

Już sama nazwa Tajne Archiwum Watykańskie (Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum) wywołuje dreszczyk emocji. Niepotrzebnie. Tajemnicze słowo secretum oznacza bowiem to, co „prywatne, osobiste”, a nie chęć ukrycia czegoś za wszelką cenę przed niepożądanym wzrokiem. Nic dziwnego, że cztery miesiące temu papież Franciszek postanowił zmienić nazwę instytucji na Apostolskie Archiwum Watykańskie, zachowując jednocześnie jej tożsamość.

Kopalnia skarbów

Dziennikarskie śledztwo trwa, a Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń doskonale zdają sobie sprawę z tego, że „aby poddać minione dzieje sprawiedliwej ocenie, należy najpierw poznać rzetelnie fakty”. Reportażysta i fotograf weszli do jednej z najbardziej strzeżonych instytucji świata i dotarli do unikatowych dokumentów.

Ich książka jest rodzajem antywirusa odkłamującego wiele powielanych przez media czarnych legend Kościoła. To nie turystyczna przechadzka, ale niezwykle barwna (dosłownie!) opowieść o pełnej tąpnięć i zawirowań historii Kościoła. – To miejsce to kopalnia skarbów, nieprzebrane źródło informacji o dziejach świata. Gromadzona przez wieki niezliczona ilość poufnych raportów, sporządzanych przez przedstawicieli najlepszej dyplomacji w dziejach świata, rodziła przekonanie, że właśnie tam znajduje się klucz do wyjaśnienia wielu nierozwiązanych zagadek historycznych. Znajdziemy tu dokumenty Państwa Kościelnego, Świętej Roty, nuncjatur, rodów rzymskich, konsystorzy i posiedzeń konklawe, noty dyplomatyczne, korespondencje z cesarzami, królami, książętami, prezydentami, petycje od zgromadzeń narodowych, senatorów, lordów i rajców, rejestry odpustów, sprawozdania z procesów sądowych, raporty inkwizycji... – wymieniają autorzy.

Zainteresowała Cię ta książka?

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.