Zlecenie na Polskę?

Jacek Dziedzina

|

05.07.2018 00:00 GN 27/2018

publikacja 05.07.2018 00:00

Polska wypadła chyba zbyt przekonująco podczas wysłuchania w Radzie UE. Już następnego dnia wiceszef Komisji Europejskiej, nie czekając na rozstrzygnięcie krajów członkowskich, otrzymał zgodę na przeniesienie sporu z Polską do Trybunału Sprawiedliwości.

Premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś i wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański w drodze na obrady szczytu UE w Brukseli. Premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś i wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański w drodze na obrady szczytu UE w Brukseli.
Marcin Kmieciński /PAP

Po raz pierwszy w historii miało miejsce wysłuchanie kraju członkowskiego, wobec którego wszczęto procedurę ze słynnego już art. 7 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Był to kolejny etap tej procedury, którą Komisja Europejska uruchomiła przeciwko Polsce z powodu zastrzeżeń wobec reformy sądownictwa i groźby – jej zdaniem – „poważnego naruszenia praworządności”. Etap, o który wnioskowała sama Komisja. Etap, który ma swój ciąg dalszy, tzn. głosowanie w Radzie UE. Dlaczego Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE, postanowił nie czekać na rozstrzygnięcie w Radzie, choć sam wnioskował o wysłuchanie Polski na tym forum?

Wysłuchanie czy przesłuchanie?

Przypomnijmy, że 7 czerwca doszło do spotkania ambasadorów państw członkowskich, którzy mieli przygotowywać spotkanie Rady ds. Ogólnych (w tym formacie spotkają się ministrowie ds. europejskich państw członkowskich). Na tym właśnie spotkaniu przedstawiciele Komisji Europejskiej złożyli wniosek o formalne wysłuchanie Polski w związku z reformą sądownictwa i prowadzoną wobec niej procedurą.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.