Prezydent Duda: Rolą państwa jest wspieranie rodzin

KAI

publikacja 15.05.2018 10:30

Rolą państwa jest wspierać rodziny. Od prawnej i konstytucyjnej ochrony po bieżącą pomoc w sytuacjach kryzysowych państwo powinno towarzyszyć rodzinom w codziennej egzystencji, pomagać w rozwoju i realizacji planów, zapobiegać wykluczeniu - napisał prezydent Andrzej Duda we wspólnym liście z Agatą Kornhauser-Dudą z okazji obchodzonego dziś Międzynarodowego Dnia Rodzin.

Prezydent Duda: Rolą państwa jest wspieranie rodzin Pixabay

Prezydencka para przypomniała w liście, że tematem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Rodzin jest zrównoważony rozwój, pokojowe współistnienie i równe szanse dla wszystkich rodzin, zwłaszcza tych zagrożonych wykluczeniem.

"Rodzina jest najmniejszą wspólnotą. Jest środowiskiem, w którym jesteśmy zakorzenieni, z którego wyrastamy i w którym możemy się najpełniej rozwijać. To w rodzinie znajdujemy oparcie, budujemy najtrwalsze więzi, zawsze możemy na siebie liczyć. Szczęśliwe rodziny to zdrowsze, bardziej przyjazne, otwarte i kreatywne społeczeństwo" - podkreślili Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Jak jednak zaznaczyli, rodzina to także konkretne wyzwania. Problemy wychowawcze, bytowe, brak czasu, a niekiedy również choroba i niepełnosprawność to tylko niektóre przeciwności, z którymi muszą się zmagać rodziny na całym świecie.

"Rolą państwa jest wspierać rodziny. Od prawnej i konstytucyjnej ochrony po bieżącą pomoc w sytuacjach kryzysowych państwo powinno towarzyszyć rodzinom w codziennej egzystencji, pomagać w rozwoju i realizacji planów, zapobiegać wykluczeniu" - napisał prezydent z pierwsza dama.

W swoim liście prezydencka para życzyła wszystkim polskim rodzinom, aby były szczęśliwe; żeby łączyły je coraz trwalsze więzy oraz aby jak najczęściej mogły świętować sukcesy, a także "mogły cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa i satysfakcją z własnej pracy".

Przypadający 15 maja Międzynarodowy Dzień Rodzin został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne w 1993 r. Celem obchodów Roku jest pogłębienie świadomości społeczeństwa na temat problemów rodziny i zwiększenia zdolności społeczeństw do przezwyciężania tych problemów poprzez realizowanie kompleksowej prorodzinnej polityki społecznej.