Kanon niepodległości

Maciej Kalbarczyk

|

GN 15/2018

publikacja 12.04.2018 00:00

Eksperci w rozmowach z „Gościem Niedzielnym” oceniają Antologię Niepodległości. Czego zabrakło w zaproponowanym przez prezydenta zbiorze polskiej literatury?

Podczas akcji Narodowe Czytanie para prezydencka czytała „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Podczas akcji Narodowe Czytanie para prezydencka czytała „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Rafal Oleksiewicz /REPORTER/east news

Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy opublikowała propozycję zestawu tekstów, na które jej zdaniem warto zwrócić uwagę przy okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na liście, o której istnieniu poinformowano opinię publiczną podczas inauguracji Narodowego Czytania 2018, znalazły się 44 pozycje: dzieła literackie lub ich fragmenty. Autorzy antologii wybrali utwory z różnych epok, począwszy od średniowiecza, a skończywszy na współczesności. W Antologii Niepodległości znalazły się wiersze dwóch żyjących twórców: Jarosława Marka Rymkiewicza („Rozmowy polskie latem 1983 roku”) oraz Wojciecha Wencla („Epigonia”). Literackie rekomendacje głowy państwa są szeroko dyskutowane w mediach. Wśród ekspertów znaleźli się zarówno entuzjaści prezydenckiego kanonu, jak i jego krytycy. Na naszych łamach oddajemy głos jednym i drugim.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.