Budować przyszłość na historii

Andrzej Grajewski Andrzej Grajewski

publikacja 01.02.2018 00:00

O tym, jak powinniśmy wykorzystać obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości, mówi minister Wojciech Kolarski.

Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Jest absolwentem filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Studiował filozofię i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działał w harcerstwie i w administracji samorządowej. Jest m.in. pełnomocnikiem Prezydenta RP  do spraw Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Jest absolwentem filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Studiował filozofię i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działał w harcerstwie i w administracji samorządowej. Jest m.in. pełnomocnikiem Prezydenta RP do spraw Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Kancelaria Prezydenta RP

Andrzej Grajewski: Z badań dotyczących sensu świętowania rocznicy niepodległości, prowadzonych przez Narodowe Centrum Kultury, wynika, że 25 proc. ankietowanych nie wiedziało, po co są organizowane obchody upamiętniające wydarzenia sprzed stu lat, a tylko 30 proc. jest przekonanych, że warto je upamiętnić. Jak przekonać rodaków, że 100. rocznica odzyskania niepodległości zasługuje nie tylko na upamiętnienie, ale także na głębszą refleksję?

Wojciech Kolarski: Pan prezydent w roku jubileuszu niepodległości będzie odwiedzał różne miejsca w Polsce. Będzie się spotykał z wieloma środowiskami, zachęcając do odkrywania znanych i mniej znanych bohaterów oraz wydarzeń z historii Polski, namawiając do refleksji nad bogactwem i wielkością naszej przeszłości. Z tej rocznicy, w przekonaniu prezydenta, powinien wynikać namysł, na jakiej podstawie chcemy dalej budować naszą suwerenność. Możemy na tamte wydarzenia popatrzeć jak na doświadczenie, o którym refleksja potrzebna jest dzisiaj do budowania nowoczesnego państwa. Dlatego obchodom rocznicowym towarzyszy również inicjatywa zorganizowania referendum konsultacyjnego.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.