Rozkrajanie Europy

Jacek Dziedzina

|

GN 41/2017

publikacja 12.10.2017 00:00

Czy Katalonia uruchomi efekt domina w europejskich regionach o silnych tendencjach separatystycznych? Grunt sprzyjający temu procesowi jest dosyć mocny. I ma silne wsparcie z zewnątrz.

Referendum w Katalonii może wzmocnić tendencje separatystyczne w innych regionach Europy. Referendum w Katalonii może wzmocnić tendencje separatystyczne w innych regionach Europy.
ENRIC FONTCUBERTA /EPA/pap

Mam marzenie („I have a dream”). Władimir Putin, obserwując wydarzenia w Katalonii, musiał z uśmiechem powtórzyć słynne słowa Martina L. Kinga (wypowiedziane w zupełnie innym kontekście). Marzenie o poszatkowanej na kawałki Europie należy do największych w dalekosiężnych planach prezydenta Rosji. Zwłaszcza że na europejskiej mapie jest dużo więcej obiecujących pod tym względem regionów niż tylko Katalonia. Rolę Moskwy w promowaniu separatyzmów (oczywiście poza terytorium Rosji) przypomniała prasa hiszpańska, wskazując, że w 2015 r. to właśnie Moskwa zorganizowała międzynarodowy kongres secesjonistów. W sprawie Katalonii na dwie doby przed nielegalnym referendum osoby i instytucje związane z Kremlem zwiększyły aż o 2000 proc. (!) swoją aktywność na portalach społecznościowych, promując ideę niepodległości. Rosyjskie serwery przejęły też katalońskie strony internetowe propagujące referendum po ich zamknięciu przez hiszpańskie sądy.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.