W sercu Eurazji

Andrzej Grajewski

|

GN 37/2017

publikacja 14.09.2017 00:00

Jeśli chcemy uczestniczyć w projektach, które zdecydują o przyszłości świata, musimy być w Kazachstanie, który leży w sercu Eurazji i ma kluczowe znaczenie dla Nowego Szlaku Jedwabnego, projektu stulecia.

Centralna część Astany,  widok ze strony pałacu prezydenckiego. Centralna część Astany, widok ze strony pałacu prezydenckiego.

Wyobrażenie o skali możliwości Kazachstanu daje stolica Astana, milionowe miasto zbudowane na Wielkim Stepie w ciągu niecałych 20 lat. Skala tego przedsięwzięcia jest gigantyczna i nie sprowadza się jedynie do założeń urbanistycznych. To miasto ma na nowo stworzyć naród. Przodkowie mieszkających w Astanie ludzi koczowali w jurtach na Wielkim Stepie, a oni dysponują jednym z najbardziej nowoczesnych miast świata. Jest w nim wszystko: ogromne przestrzenie, centra handlowe, biznesowe oraz kulturalne.

Wiele z tych realizacji jest dziełem architektów klasy światowej, na przykład centrum rozrywkowo-handlowe Khan Shatyr (Namiot Chana) zaprojektował Norman Forster. Nawiązujący do kształtu jurty wielki szklany budynek jest symbolem nowego Kazachstanu.

Dostępne jest 6% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.