Filmowi bracia

Edward Kabiesz

|

GN 36/2017

publikacja 07.09.2017 00:00

W 1896 roku operator braci Lumière uzyskał pozwolenie na wejście z aparaturą do Watykanu i sfilmowanie papieża Leona XIII.

„Romeo w worku”,  czyli komediowa wersja słynnej sceny balkonowej z tragedii Szekspira. „Romeo w worku”, czyli komediowa wersja słynnej sceny balkonowej z tragedii Szekspira.
Kino Świat

Tytuł dokumentu – „Bracia Lumière” – jest nieco zwodniczy. Sugeruje, że będzie to opowieść biograficzna. Ale tak nie jest, chociaż bracia wielokrotnie pojawiają się na ekranie. To dokument o dokonaniach, dzięki którym przeszli do historii. Wszyscy wiemy, kim byli. Wymyślili kinematograf i nakręcili pierwsze w historii filmy. Spośród ponad 1400 obrazów, powstałych w wytwórni braci Lumière, Thierry Frémaux, twórca dokumentu, wybrał 108. Znalazły się tu zarówno klasyczne arcydzieła, jak i nieznane dotychczas filmowe odkrycia. Filmy lub ich fragmenty, które zobaczymy na ekranie, są znakomitej jakości. Nic dziwnego, bo zostały zrekonstruowane cyfrowo w systemie 4K, zapewniającym idealną ostrość obrazu.

Dostępne jest 10% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.