Serce na krzyżu

GN 24/2017

publikacja 15.06.2017 00:00

Kult Najświętszego Serca Jezusa stał się bardzo popularny pod koniec XVII w., zwłaszcza po objawieniach św. Małgorzaty Marii Alacoque.

Juan de VillegasAlegoria Najświętszego Serca Jezusaolej na płótnie, I poł. XVIII w. Muzeum Soumaya, Meksyk Juan de VillegasAlegoria Najświętszego Serca Jezusaolej na płótnie, I poł. XVIII w. Muzeum Soumaya, Meksyk

Ten obraz, namalowany na początku XVIII wieku w ówczesnym Wicekrólestwie Nowej Hiszpanii, czyli obecnym Meksyku, świadczy o tym, że kult już wówczas wykroczył daleko poza Europę.

Artysta przedstawił wiszącego na krzyżu Jezusa pod postacią serca. Z nałożoną na głowę koroną cierniową, przebitymi gwoździami rękami i nogami, raną w boku (wszystko to widzimy na sercu), wciąż goreje płomieniem miłości. Nad Nim rozpościerają ramiona Bóg Ojciec i Duch Święty. Poniżej kiść winogron przypomina o ustanowieniu Eucharystii. Jeszcze niżej znajduje się scena przedstawiająca narodzenie Chrystusa w Betlejem. Małym Jezusem opiekuje się tu anioł, a po bokach modlą się, adorując Dzieciątko, Maryja i Józef.

Całość tej niezwykłej sceny przybiera kształt eucharystycznego kielicha, w którym narodzenie Jezusa jest podstawą, z kolei śmierć na krzyżu (a zarazem przedstawienie Jego Serca) – czaszą.

Po lewej i po prawej stronie artysta namalował aniołki trzymające atrybuty męki Pańskiej. Para aniołów u góry symbolizuje biczowanie: aniołek z lewej trzyma bat, a z prawej kolumnę, przy której torturowano Zbawiciela. Anioły w środkowej części obrazu przypominają śmierć Jezusa na krzyżu, prezentując włócznię, którą przebito Mu bok, i gąbkę, którą podawano Mu ocet. Anioły na dole trzymają kości do gry (z lewej) i szaty (z prawej) na pamiątkę wzmianki w Piśmie Świętym o tym, że żołnierze zagrali w kości o ubranie skazańca.

Cały obraz ozdobiony jest wstęgami z wezwaniami z Litanii do Najświętszego Serca Jezusa, spisanymi po łacinie.

Leszek Śliwa

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.