Europa byłych kosciołów

ks. Dariusz Kowalczyk SJ

|

GN 23/2017

publikacja 08.06.2017 00:00

Czy Chrystus znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? Zadawajmy to pytanie, ale poczynając od samych siebie.

Europa byłych kosciołów

Pan Jezus – zwracając się do Piotra – dał swoim uczniom obietnicę: „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16,18). Z drugiej jednak strony wyraził niepokojącą wątpliwość: „Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie” (Łk 18,8). Trzeba zauważyć, że pierwsze słowa Chrystusa mogą się zrealizować w odniesieniu do Kościoła, który ostanie się, ale jako mała, pogardzana przez świat trzódka. Co do drugiej wypowiedzi Mistrza z Nazaretu, to rzeczywiście może się tak stać, że kiedy przyjdzie On powtórnie, to znajdzie przede wszystkim ideologię lewicowo-liberalną albo wiarę… islamską. A gdzieniegdzie wiernych katolików w „katakumbach”. Ufam, że nie będzie tak źle. W każdym razie poruszyła mną wiadomość, że islamski terrorysta samobójca z Manchesteru przychodził regularnie do meczetu, który kiedyś był kościołem protestanckim, konsekrowanym w 1883 roku.

Dziś jednak przed kościołem-meczetem wisi wielki transparent: „Chcesz wiedzieć więcej o islamie? Wstąp do nas”. Można tam otrzymać różne materiały. W jednej z broszur czytamy, że „skromność, obyczajność i honor są nieobecne w cywilizacji zachodniej”. W Wielkiej Brytanii kościoły różnych wyznań chrześcijańskich są regularnie zamykane, a meczetów przybywa. Lord Carey, były arcybiskup Canterbury, stwierdził, że państwowy Kościół Anglii wymiera. Wszystko wskazuje na to, że niebawem praktykujących muzułmanów będzie tam więcej niż praktykujących chrześcijan. Od 2001 r. jedynie w Londynie 500 kościołów zostało zamienionych na domy prywatne. W tym okresie zakładano nowe meczety, których obecnie jest 423. Brytyjski filozof Robert Scruton opisuje sytuację: „Tracimy naszą chrześcijańską wiarę, naszą kulturę, a zastępuje ją nowa wiara, islam.

Najwyższy czas, by mówić i działać. Odejście od praktyk chrześcijańskich sprawia, że ludzie nie budują relacji w imię wspólnej kultury. Jeśli coś ich łączy, to popkultura”. Z drugiej strony maronicki patriarcha Antiochii Boutros Raï zauważa: „Muzułmanie są przekonani, że podbiją Zachód, również ci, którzy nie są dżihadystami. Słyszałem to wiele razy: »Zdobędziemy Europę wiarą i płodnością«. Kiedy przybywają do Europy i widzą puste kościoły, zaraz myślą, że to oni wypełnią tę pustkę”. Czy Chrystus znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? Zadawajmy to pytanie, ale poczynając od samych siebie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.