Akwileja – langusta na palmie

Tomasz Teluk

|

GN 18/2017

publikacja 04.05.2017 00:00

Bazylika Matki Bożej Wniebowziętej w Akwilei to jeden z najważniejszych na świecie zabytków pierwotnego chrześcijaństwa, w dodatku położony najbliżej Polski.

Walka koguta z żółwiem to starochrześcijańskie wyobrażenie radykalizmu wiary. Walka koguta z żółwiem to starochrześcijańskie wyobrażenie radykalizmu wiary.
ks. Tomasz Jaklewicz

Akwileja to architektoniczna perła ukazująca urok początków chrześcijaństwa. Znajduje się tu nie tylko jedna z pierwszych chrześcijańskich świątyń, ale także największa na świecie wczesnochrześcijańska mozaika z IV w., powstała tuż po uchwaleniu edyktu mediolańskiego cesarza Konstantyna w 313 roku.

Miasto świętych

Miasto leży w północnych Włoszech, dokładnie w prowincji Friuli-Wenecja Julijska, tuż przy głównej drodze prowadzącej do położonej najbliżej naszego kraju włoskiej plaży Morza Śródziemnego w Grado. Grado dzieli od Katowic 915 km, można więc do niego dojechać w około 10 godzin. Warto tam się wybrać np. w przedłużony weekend. Ci, którzy szukają atrakcyjnych plaż, powinni jednak udać się nieco dalej – do laguny Bibione czy Lignano Sabbadoro. Wybrzeże Grado jest mało ciekawe i przypomina węgierski Balaton albo trawiasto-piaskowe okolice jezior Lozanny czy Genewy.

Do Akwilei trafia niewielu turystów, bo miasto leży trochę na uboczu głównych szlaków wiodących do Wenecji, Padwy czy dalszych miast Toskanii. W ostatnich latach poczyniono tam wiele inwestycji, odsłaniając kanały dawnych dróg handlowych, a także liczne archeologiczne wykopaliska. Mieścina jest piękna i przytulna. Wolna od zagonionych wycieczek, ciesząca się powolnym rytmem dnia, gdzie w spokoju można zjeść lody i napić się dobrej kawy. Do niedawna do odwiedzania tego miejsca zachęcali polscy kaznodzieje w miejscowościach turystycznych, gdzie w wakacje odprawiano Msze św. w języku polskim.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

TAGI: