Papież teolog, który ustąpił z urzędu

Dariusz Kowalczyk SJ

publikacja 13.04.2017 00:00

"Byłem całkowicie pewny, że ten urząd nie jest moim powołaniem, że Bóg zapewni mi teraz, po wyczerpujących latach, trochę spokoju i wytchnienia" – stwierdził Joseph Ratzinger. Okazało się inaczej. 19 kwietnia 2005 roku właśnie kard. Ratzinger zostaje wybrany na biskupa Rzymu.

Papież teolog, który ustąpił z urzędu Vandeville Eric /pap

Po ośmiu latach rezygnuje z posługi, stając się papieżem emerytem. 16 kwietnia kończy 90 lat. Jak zapamięta go historia? Prawdopodobnie jako wielkiego teologa oraz papieża, który ustąpił z urzędu.

Żelazny kardynał?

Kardynała Ratzingera, wieloletniego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, jednego z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, nazywano „żelaznym kardynałem”. Że niby twardą ręką pilnował czystości doktryny katolickiej. Moim zdaniem Ratzinger był po prostu świadom swojej teologicznej kompetencji i kiedy trzeba było, w sposób jasny – w ścisłej współpracy z Janem Pawłem II – zajmował stanowisko. Były to zresztą czasy, kiedy kongregacja zajmowała się przede wszystkim teologią, a nie – jak to ma miejsce dzisiaj – pedofilią i innymi skandalami.

Dostępne jest 7% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.