Odwaga wiary czy kapitulacja?

GN 8/2017

publikacja 23.02.2017 00:00

O sytuacji ruchu oazowego i o polskiej teologii wyzwolenia tworzonej przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego mówi bp Adam Wodarczyk.

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921–1987), założyciel Ruchu Światło–Życie. Jeśli zostanie błogosławionym, może być patronem nowej ewangelizacji – uważa postulator procesu beatyfikacyjnego bp Adam Wodarczyk. Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921–1987), założyciel Ruchu Światło–Życie. Jeśli zostanie błogosławionym, może być patronem nowej ewangelizacji – uważa postulator procesu beatyfikacyjnego bp Adam Wodarczyk.

Ks. Tomasz Jaklewicz: Czy można powiedzieć, że ruch oazowy jest w kryzysie?

Bp Adam Wodarczyk: Z natury jestem optymistą, dlatego powiem, że dzieje się w ruchu wiele dobrych rzeczy. Na pewno większa dynamika jest dziś w Domowym Kościele, natomiast ruch wytraca siłę w pracy z młodymi. Nie mam wątpliwości, że tu nie ma takiego ognia jak przed laty. To jest część szerszego problemu Kościoła w Polsce, a mianowicie braku umiejętności docierania z Ewangelią do młodych. Jako moderator Ruchu dostrzegałem też, że tam, gdzie zanikały młodzieżowe wspólnoty oazowe, w ich miejsce nie powstawało nic innego, żadna inna forma duszpasterstwa. I to jest groźne.

W latach 80. ubiegłego wieku 80 proc. oaz stanowiły wspólnoty młodzieżowe. Jak dziś wyglądają te proporcje między oazami młodzieży a oazami rodzin?

Nie mam najnowszych danych, ale dziś te proporcje się wyrównały. I tendencja jest taka, że wspólnoty rodzin się powiększają, a oazy młodzieży pomniejszają.

Dostępne jest 10% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,00.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 8/2017 . Cena 4,00.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Aby skorzystać z subskrypcji zarejestruj się i zaloguj. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.