Sokole biegi zakończone

Wojciech Teister

publikacja 06.06.2016 14:39

Za nami jedna z najlepszych imprez górskich w Polsce - Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem.

Od piątku (3 czerwca) do niedzieli (5 czerwca) rozegrano na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego trzy biegi: Bieg Sokoła (15 km, +/- 1000 m.), Wysokogórski Bieg im. druha Franciszka Marduły (32 km, +/- 2218 m) oraz Bieg im. hr. Zamoyskiego nad Morskie Oko (10 km, +430 m.). Zwycięzca najtrudniejszego z tych biegów - biegu Marduły wywalczył tytuł Mistrza Polski w Skyrunningu. Zawodnicy, który podjęli się ekstremalnego wysiłku pokonaniu wszystkich tych biegów, dzień po dniu, walczyli o Grand Prix Sokoła.

Sokole biegi zakończone   Bieg Marduły - odcinek w Dolinie Jaworzynki Wojciech Teister Na trasie Biegu Sokoła wystartowało 139 osób, z których 132 ukończyły wyścig. Warunki były trudne - przez większość dnia padał deszcz i kamienista trasa wiodąca w znacznej mierze wąską ścieżką nad Reglami i Doliną Białego była bardzo śliska. W kategorii OPEN zwyciężył Dariusz Marek (RMD Montrial Team) z czasem 1 g. 19 min. i 40 s. Niespełna minutę po nim na mecie zameldował się Artur baran z KS Limanowa Forrest. Na podium stanął również Tomasz Gawroński z UMKS Nadir Jędrzejów. Do zwycięzcy stracił 1 m. 27 s. Wśród kobiet najszybsza na trasie "Sokoła" była Mirosława Witowska z Zakopanego (1:41:28,9). Drugie miejsce na podium zajęła Dominika Bolechowska (Attiq Team Zakopane) z czasem 1:49:52,3. Z kolei 3 miejsce wywalczyła Katarzyna Frączysta (Kościelisko, 1:52:44,8).

W budzącym największe emocje, prestiżowym Wysokogórskim Biegu im. dr. Franciszka Marduły rywalizowało blisko 340 zawodników i zawodniczek. W regulaminowym czasie wyścig ukończyło 287 biegaczy. Najszybszy po raz 8 z rzędu okazał się Marcin Świerc (Salomon Suunto Team), który zdobył 5 z rzędy tytuł Mistrza Polski w Skyrunningu. Na pokonanie 32 kilometrowej trasy przez tatrzańskie szczyty pochodzący z Lisowic w woj. śląskim Świerc potrzebował 3 godzin, 2 minut i 4,7 sekundy. Drugie miejsce zajął czeski biegacz Tomas Macecek. (Ostrava). Metę przekroczył 3 minuty i 41 sekund po zwycięzcy. Trzecie miejsce w kategorii OPEN wywalczył Marcin Rzeszótko (Fake Runners, Zakopane - czas 3:06:17,5). Niezwykle ostra była rywalizacja o zwycięstwo wśród kobiet. Najszybsza na trasie była Anna Celińska (Byledobiec Anin, Bielsko Biała). Swój czwarty w karierze tytuł Mistrzyni Polski w Skyrunningu wywalczyła czasem 3:29:47,8. Druga - Magdalena Kozielska (Dynafit, Szaflary) była jedynie o 0,6 sekundy wolniejsza od Celińskiej. Brązowy medal zdobyła Dominika Stelmach z Teamu Adidasa (3:39:16,5). Sokole biegi zakończone   Marcin Świerc na zbiegu z Kasprowego Wierchu Anna Karpiel-Semberecka

W rozegranym w niedzielę Biegu im. hr. Zamoyskiego nad Morskie Oko biegacze mieli do pokonania 10 km i 430 metrów przewyższenia. Tym razem bieg był szczególny - padł rekord trasy i po raz pierwszy została złamana bariera 40 minut. Tej sztuki dokonał Grzegorz Opiał z Wiśniowej. Nad Morskim Okiem pojawił się po 39 minutach i 58 sekundach od startu. Jego przewaga nad drugim Dariuszem Markiem była wyraźna i wynosiła 1 m. 34,9 s. Trzecie miejsce zdobył Piotr Holly z Wałbrzycha z czasem 42:00,4. Rywalizacje kobiet wygrała Mirosława Witowska ( 52:13,4 ), drugie miejsce zajęła Beata Zielińska z Krakowa ( 53:17,1), a trzecie Marta Sosińska z Białego Dunajca (53: 47,1).

Walkę o Grand Prix Sokoła (łączny czas wszystkich trzech biegów) ukończyło 68 zawodników. Wśród panów najlepszy był Robert Faron (Salco Sport Team) z łącznym czasem 5 g. 28 m. i 42,6 s. Grand Prix w kategorii kobiet zdobyła z kolei Dominika Bolechowska z łącznym czasem 7:36:08,8.

Trzydniowy Weekend Biegowy organizowało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Zakopanem, głównym patronem medialnym wydarzenia był "Gość Niedzielny", a głównym sponsorem firma Dynafit, z kolei sponsorem biegów Sokoła i Zamoyskiego firma Regatta.