Prawda bardzo trudna

ks. Zbigniew Niemirski

|

GN 21/2016

publikacja 21.05.2016 17:00

Izraelici doby Starego Testamentu żyli w swoistym kulturowym napięciu. Jeśli chodzi o obraz świata, podzielali ówczesne przekonania ludów Bliskiego Wschodu.

Prawda bardzo trudna

Ziemia miała być kolistą płaszczyzną wspartą na kolumnach, które chronią ją przed zatopieniem we wszechogarniającym oceanie. Nad ziemią według nich rozpościerał się nieboskłon, nie tylko z ciałami niebieskimi, jak księżyc i gwiazdy; była to też sfera kilku nieb, gdzie w najwyższym przebywał sam Bóg.

Ten cały świat stworzył Pan Bóg. On nadał mu swe prawa i one pokazują przedziwną harmonię. Już ten ogląd wyjątkowości wszechświata skłania do zachwytu, ale też do uwielbienia i dziękczynienia Stwórcy za to, co uczynił.

Dzisiejsze pierwsze czytanie jest ważnym biblijnym źródłem refleksji, doprowadzającej do doktryny o Bogu, który jest jeden, ale w trzech Osobach. Biblia, zarówno Stary, jak też Nowy Testament, nie zna pojęcia Trójcy. Utworzył je Tertulian, ojciec Kościoła, który żył u końca II wieku. Biblia jednak tworzy dla tego pojęcia solidny fundament.

Na kartach Nowego Testamentu są to te opisy, które, jak w czytanym dziś fragmencie Janowej Ewangelii, pokazują działanie Pana Jezusa. On działa w całkowitej harmonii z Bogiem Ojcem. Jest z Nim tożsamy, ale osobowo jest inny od Niego. Podobnie rzecz ma się z Duchem Świętym, trzecią z Osób. On także działa w totalnej Bożej jedności, ale jest odrębną Osobą. „On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek słyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam oznajmi”.

Stary Testament mówił zawsze o jedynym Bogu. I tę prawdę przeciwstawiał wielobóstwu ludów ościennych. Ten historyczny kontekst bronił absolutnego monoteizmu, wiary w jedynego Boga. Ale nauczanie proroków i biblijnych mędrców intuicyjnie nie przeczyło faktowi, że jedyny Bóg może posiadać jedną naturę, ale mieć trzy odrębne osoby. Biblijne objawienie nie dojrzało w pełni do tego etapu, ale Pismo Święte dało solidne fundamenty do tego przekonania, które stanowi jedną z głównych prawd naszej wiary.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.