Tysiące pielgrzymów na Jasnej Górze

PAP

publikacja 14.08.2014 19:55

Tysiące pielgrzymów dotarły w czwartek na Jasną Górę, w przeddzień święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Najliczniejszą grupę stanowili uczestnicy 303. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, zwanej matką polskich pielgrzymek. Zgromadziła ona 6,6 tys. wiernych.

Tysiące pielgrzymów na Jasnej Górze Obraz MB Częstochowskiej Marek Piekara /Foto Gość

Pielgrzymka ta jest najstarszą i największą z pięciu, jakie co roku organizowane są ze stolicy na Jasną Górę. Jej wejście do sanktuarium uznawane jest za ukoronowanie przypadającego w sierpniu szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie.

14 sierpnia, dzień przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasną Górę przybywa najwięcej pielgrzymów. Oprócz pieszych pątników rzesze wiernych docierają do Częstochowy samochodami, pociągami i autokarami.

W piątek pielgrzymi wezmą udział w sumie pontyfikalnej, której będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Całodniowe uroczystości zakończą się w piątek wieczorem Apelem Jasnogórskim.

Po raz pierwszy z Warszawy z pielgrzymką na Jasną Górę wyruszyli w 1711 r. członkowie Arcybractwa Pięciorańskiego działającego przy klasztorze paulinów - w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników. Stałą, liczącą 248 km trasę, pątnicy pokonywali nawet podczas okupacji.

Warszawska Pielgrzymka Piesza jest jedną z kilku, które co roku w przeddzień Wniebowzięcia NMP przychodzą do Częstochowy, gromadząc w sumie ok. 20 tys. wiernych. W czwartek na Jasną Górę dotarli także m.in. piesi pielgrzymi z diecezji łowickiej, archidiecezji lubelskiej i diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Studenci ze stolicy przyszli w 33. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej, która zgromadziła 3,5 tys. osób. Podobną liczbę pątników miała pielgrzymka z Podlasia.

W Pieszej Pielgrzymce Wojskowej wzięło udział ok. 500 żołnierzy, w tym 50 z zagranicy: z USA, Chorwacji, Słowacji, Litwy, Niemiec i Łotwy. Wśród pielgrzymów znaleźli się również pracownicy wojska, Służby Celnej i Straży Granicznej. Pątnikom towarzyszyło 12 kapelanów Ordynariatu Polowego i kilku kapelanów ordynariatów zagranicznych.

Piesze pielgrzymki, w których wędruje w sumie kilkadziesiąt tysięcy pątników, przybywają do Częstochowy od kilku dni. Najdłużej wędrowała grupa Kaszubów, która wyruszyła z Helu 25 lipca, docierając na Jasną Górę po 19 dniach marszu. Pielgrzymi przemierzyli prawie 640 kilometrów.

Większość pątników weźmie udział w piątkowych uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które co roku gromadzą na jasnogórskich błoniach wiele tysięcy wiernych. To obchodzone od V wieku święto należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.