Harcerze na Jasnej Górze

KAI

publikacja 08.09.2012 13:53

Pod hasłem „Czuwamy - 30 lat pielgrzymowania” na Jasnej Górze odbywa się jubileuszowe spotkanie skautów Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Harcerze na Jasnej Górze Harcerstwo to nie tylko rozrywka. Harcerstwo wychowuje Jpp.pl / CC 3.0

- Pielgrzymka jest okazją do modlitwy w intencji całego ruchu harcerskiego w Polsce, podziękowaniem za życie, służbę i troskę o tożsamość harcerską w naszej Ojczyźnie tych druhen i druhów, którzy tworzyli harcerstwo „niepokorne” w trudnych latach 80. – podkreślają jej organizatorzy. Trzydniowy zjazd jest także inauguracją nowego roku pracy w drużynach i zastępach.

- Pielgrzymka jest również wypełnieniem zobowiązań podjętych na Jasnej Górze przez poprzedników - powiedział ks. hm Kazimierz Chudzicki, naczelny kapelan ZHR. - 30 lat temu na Jasnej Górze spotkały się Kręgi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, które wydały ostatni apel, w którym prosili: byśmy zachowywali prawo harcerskie, byśmy go nie zmieniali, byśmy byli braćmi dla siebie i byśmy w każdej sytuacji byli harcerzami harcerkami. To przesłanie nas dzisiaj zobowiązuje i chcemy je dzisiaj tu u Matki Bożej potwierdzić – podkreślił kapelan.

W apelu, który został podpisany na Jasnej Górze 12 września 1982 r. zawarte są m.in. słowa o wierności nakazom prawa harcerskiego, które zostało sprawdzone w życiu przez wiele pokoleń harcerek i harcerzy, okupione krwią dziewcząt i chłopców z Szarych Szeregów, a które harcerstwu odebrano. Są także słowa zachęty do budowania jedności: „pamiętajcie, że w jedności siła, że nie wolno dać się ponownie poróżnić i odgrodzić sztucznymi granicami hufców i chorągwi”. Zdaniem naczelnego kapelana ZHR przesłanie to po trzydziestu latach jest wciąż aktualne. - Dzisiaj jednak nie musimy walczyć o ich zapis, ale o ich realizację w naszej codziennej służbie – podkreślił ks. Chudzicki.

W ramach 30. pielgrzymki harcerzy dziś na Jasnej Górze odbędzie się nadzwyczajny zjazd Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Przyjęty zostanie roczny program pracy, w którym najważniejszymi są: 100. rocznica urodzin bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy oraz 100. rocznica ślubu Andrzeja i Olgi Małkowskich, twórców harcerstwa w Polsce.

Na program tegorocznej pielgrzymki składają się obok wspólnej modlitwy także: gry terenowe, koncert a dla starszych harcerzy konferencja, która w tym roku dotyczy zagadnień bioetycznych. Gościem spotkania będzie ks. Piotr Morciniec, bioetyk, ekspert Konferencji Episkopatu Polski

– Harcerze mają nie tylko chronić życie, ale także bronić je od poczęcia do naturalnej śmierci. Żeby to czynić trzeba poznać prawdę o życiu, która jest często inna niż ta promowana przez większość mediów, dlatego zapraszamy specjalistów, którzy pomagają nam pogłębiać wiedzę – powiedział naczelny kapelan ZHR-u.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to organizacja harcerska powołana 12 lutego 1989 przez instruktorów z terenu całej Polski. Powstała, aby zjednoczyć wysiłki niezależnych środowisk harcerskich poprzez powołanie alternatywnej ogólnopolskiej organizacji harcerskiej.

ZHR odwołuje się do tradycji ideowej skautingu i polskiego harcerstwa, chce kontynuować zasady programowe, metodyczne i organizacyjne Związku Harcerstwa Polskiego lat 1918-1939 oraz twórczo rozwijać dorobek niezależnych środowisk harcerskich działających po 1945 w ZHP i poza nim. ZHR używa tradycyjnego hymnu, odznak i symboliki harcerskiej. 

Związek wychowuje w oparciu o wartości chrześcijańskie. Jest organizacją otwartą dla wszystkich, także osób poszukujących wiary, których postawa osobista jest inspirowana Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim, przy czym instruktorki i instruktorzy są chrześcijanami.

W Polsce do ZHR należy ok. 15 tys. dziewcząt i chłopców.