• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Tydzień Miłosierdzia z Janem Pawłem

  KEP

  dodane 02.10.2011 11:45

  „Miłość miłosierna jest szczególnie nieodzowna w stosunkach pomiędzy najbliższymi, pomiędzy małżonkami, pomiędzy rodzicami i dziećmi, pomiędzy przyjaciółmi” – wskazywał Jan Paweł II. Błogosławiony papież jest patronem 67. Tygodnia Miłosierdzia, który rozpoczął się w niedzielę, 2 października.

  Jak chrześcijanin ma dojść do doskonałej miłości na wzór Chrystusa, który stał się sługą wszystkich? Drogę wskazuje rozpoczynający się właśnie w Kościele katolickim Tydzień Miłosierdzia. Jest nią zaangażowanie w apostolat miłosierdzia. – Szczególnie aktualnie brzmi to wyzwanie w roku 2011, ogłoszonym przez Radę Europy jako Rok Wolontariatu – mówi ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas Polska. Wielkim pragnieniem Komisji Charytatywnej Episkopatu jest wzrost w tym roku liczby Parafialnych Zespołów Caritas i posługujących w nich wolontariuszy.

  Obchodom 67. Tygodnia Miłosierdzia, który rozpoczął się 2 października, towarzyszy hasło „Komunia z Bogiem źródłem miłosierdzia”. Nawiązuje ono tegorocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

  Jednym z wymiarów Tygodnia Miłosierdzia jest modlitwa. – Podczas tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia proponujemy wszystkim wiernym Kościoła w Polsce, a szczególnie zawodowym pracownikom instytucji charytatywnych i wolontariuszom, codzienne uczestnictwo w Eucharystii i przypomnienie każdego dnia przykładnego życia innej postaci ze skarbca świętych ludzi Kościoła – mówi ks. Sobolewski. Bł. Jan Paweł II, św. Franciszek z Asyżu, św. Faustyna Kowalska, bł. Marianna Biernacka (oddała życie za swoją synową, będącą w stanie błogosławionym) – to postaci, które pokazują, że życie w jedności z Bogiem, poprzez czyny miłosierdzia, promieniuje na życie innych. Piątkowe wspomnienie NMP Różańcowej to okazja do przypomnienia, że różaniec może stać się narzędziem wzmacniającym komunię z Bogiem. Św. Józef (wspominany w sobotę) ma zaś uświadamiać, że „rodziny potrzebują komunii z Bogiem owocującej miłością wzajemną w codziennym, zwyczajnym życiu”.

  Tydzień Miłosierdzia to także okazja do uwrażliwiania na potrzebę niesienia pomocy. Służą temu m. in. katechezy związane z problematyką osób potrzebujących.

  W kościołach odbywają się w Tygodniu Miłosierdzia zbiórki pieniężne lub zbiórki darów na rzecz ludzi potrzebujących. Podejmowane są też inne inicjatywy, inspirowane przez Parafialne Zespoły Caritas.
   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół