• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Ekspert typuje noblistów

  PAP

  dodane 02.10.2011 11:56

  Naukowców, którzy mają największe szanse na otrzymanie tegorocznych Nagród Nobla, wytypował ekspert agencji Reutera. Do jego faworytów należą m.in. odkrywcy leków na białaczkę i badacze półprzewodników magnetycznych.

  David Pendlebury, który zdobywców Nobli typuje od 1989 r., wykorzystał dane z agencyjnej "Sieci Wiedzy" (Web of Knowledge) - sprawdzał, jak często opublikowane prace danego badacza były cytowane i wykorzystywane do dalszych badań przez innych naukowców. Jak zauważył, naukowcy zdobywający Nagrodę Nobla publikują pięć razy więcej niż przeciętny naukowiec i są cytowani 20 razy częściej.

  Ekspert przewiduje, że w poniedziałek, 3 października, na Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny mają szansę trzy zespoły.

  Pierwszy z nich tworzą Amerykanie: Brian J. Druker z Oregon Health and Science University w Portland, Nicholas B. Lydon - współzałożyciel amerykańskich firm, m.in. AnaptysBio i Blueprint Medicines oraz Charles L. Sawyers z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. Szansę na nagrodę daje im odkrycie imatynibu i dasatynibu, rewolucyjnych leków stosowanych w terapii przewlekłej białaczki szpikowej.

  Drugą grupę potencjalnych laureatów stanowią Robert S. Langer z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge i Joseph P. Vacanti z Harvard Medical School - pionierzy badań w dziedzinie inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej.

  Pendlebury wskazuje również na Jacquesa F. A. P. Millera z University of Melbourne w Australii - odkrywcy u ssaków limfocytów T i B. Również dzięki niemu wiemy, jak funkcjonuje grasica.

  Szansę mają również, zdaniem eksperta, Amerykanie - Robert L. Coffman z Dynavax Technologies w Berkeley oraz Timothy R. Mosmann z University of Rochester - odkrywcy dwóch typów limfocytów T - TH1 i TH2 oraz ich roli w układzie odpornościowym

  4 października zostanie ogłoszony zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Według eksperta Reutersa, nagrody mogą oczekiwać Alain Aspect z Institut d'Optique i Ecole Polytechnique (Francja) wraz z Johnem F. Clauserem z firmy J.F. Clauser and Associates w Walnut Creek (USA) i Antonem Zeilingerem z Austriackiej Akademii Nauk. Ich praca dotyczy nierówności Bella oraz kwantowego stanu splątanego.

  Pendlebury nie wyklucza też, że może zostać nagrodzony Sajeev John z kanadyjskiego University of Toronto i Eli Yablonovitch z University of California Berkeley (USA), za ich prace nad materiałami zawierającymi fotoniczną przerwę energetyczną.

  Z kolei Hideo Ohno z Tohoku University w Sendai (Japonia) może być nagrodzony za badania nad ferromagnetyzmem w rozrzedzonych półprzewodnikach magnetycznych - uważa ekspert Reutersa.

  Wśród ewentualnych zdobywców Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, których poznamy 5 października, Pendlebury widzi Allena J. Barda z University of Texas w Austin (USA), rozwijającego skaningową mikroskopię elektrochemiczną.

  Jego zdaniem, szansę też ma Martin Karplus z Harvard University w Cambridge (USA) i z Louis Pasteur University we francuskim Strasburgu za pionierskie symulacje w zakresie molekularnej dynamiki biomolekuł.

  Nagrodę mogą też podzielić Jean M. J. Fr,chet z University of California Berkeley (USA), Donald A. Tomalia z Central Michigan University (USA) i Niemiec, Fritz Voegtle z Uniwersytetu Bonn - wynalazcy i badacze polimerów dendrytycznych

  Czy prognozy Pendlebury'ego okażą się choć w części trafne? Już 3 października uzyskamy częściową odpowiedź na to pytanie.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół