• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Pociągi Kolei Śląskich wyjechały na tory

  PAP

  dodane 01.10.2011 10:28

  Koleje Śląskie rozpoczęły w sobotę wożenie pasażerów. Pierwszy regularny pociąg nowego przewoźnika wyruszył o 3.55 z Częstochowy i - przez Katowice - dotarł do Gliwic.

  Poza trasą Gliwice-Katowice-Częstochowa Koleje Śląskie oferują weekendowe połączenie z Częstochowy do Wisły Głębce. Nowa spółka została powołana, by jeździć lepszym sprzętem i taniej niż Przewozy Regionalne - mówią przedstawiciele regionalnych władz.

  Podczas symbolicznej odprawy pierwszego pociągu na dworcu w Katowicach marszałek województwa Adam Matusiewicz podkreślał, że Koleje Śląskie stanowią nową jakość na śląskich torach. Pasażerowie mogą teraz podróżować pięknymi, nowoczesnymi i komfortowymi pociągami - mówił.

  Przyznał, że przed inauguracją działalności przewozowej miał olbrzymią tremę, bo uruchomienie linii kolejowej nie jest prostą sprawą. Problemów nie brakowało do ostatniej chwili - w sobotę wieczorem pomiędzy Rudą Ślaską a Chorzowem ktoś rozkręcił tory. Awarię na szczęście udało się wykryć i następnie usunąć.

  Koleje Śląskie dysponują taborem w postaci trzech nowoczesnych składów typu Flirt i ośmiu typu Elf oraz rezerwowym w postaci dwóch zmodernizowanych składów EN-57, a także dwóch pozyskanych od polskiego przewoźnika lokomotyw Traxx i dziesięciu kupionych w Czechach przedziałowych wagonów pasażerskich. Czwarty Flirt obecnie jest naprawiany po wypadku. Niedawno KŚ rozstrzygnęły przetarg na dostarczenie pięciu kolejnych zmodernizowanych składów EN-57.

  Prócz zapowiadanego od dawna kluczowego połączenia Gliwice-Katowice-Częstochowa, Koleje Śląskie w weekendy jeżdżą też z Częstochowy lub Sosnowca do Wisły Głębce. To trasa, którą - zgodnie z zawartym porozumieniem - również opuściły Przewozy Regionalne.

  Matusiewicz nie wyklucza, że samorządowa spółka będzie przejmowała kolejne linie, ale na razie chce się koncentrować na tych, które obsługuje. "Jeśli w Przewozach Regionalnych nastąpi istotna restrukturyzacja - na którą liczę - to nie będzie takiej konieczności. Dziś niestety Przewozy Regionalne są jak dla śląskiego podatnika potwornie drogą spółką, bo dotacja do nich w ciągu roku podskoczyła o 100 proc., właściwie bez żadnych powodów" - podkreślił marszałek.

  Prócz gotowego taboru oraz kadr, na dwunastu większych stacjach trasy spółka przygotowała swoje kasy (na pięciu z nich - w postaci stojących poza dworcami kontenerów). Na czternastu stacjach ustawiono biletomaty.

  Ceny biletów są minimalnie niższe niż Przewozów Regionalnych. Przejazd bez ulg z Gliwic do Katowic ma w ramach tzw. biletu liniowego kosztować 4 zł (bilet strefowy PR - 4,20 zł), a do Częstochowy - 19 zł (PR - 19,70 zł). Różnice w cenach biletów miesięcznych sięgają zwykle kilku złotych.

  Spółka Koleje Śląskie została założona w kwietniu 2010 r. Jej jedynym wspólnikiem jest Województwo Śląskie.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Agaton
   01.10.2011 10:59
   Lepszym miejscem dla tej wiadomości byłaby Księga Rekordów Guinessa.
  • stu
   26.10.2011 13:54
   1. Brak możliwości kupna biletu z powodu kilometrowych kolejek (w tak wielkim węźle przesiadkowym jak Katowice KŚ mają dwa okienka, PR - ok. 20).
   2. Dwa razy droższy bilet, gdy jeżdżąc po regionie trzeba przesiąść się z Przewozów Regionalnych (kiedyś: 4,20zł, obecnie: 10zł).

   Mocno niedopomyślane te Koleje Śląskie - mnóstwo problemów, żadnych korzyści. Efekt: od początku października nie jeżdżę pociągami. Szkoda kasy i nerwów.

   Nie wiem, czym ten Marszałek się chwali - coś fajnie działało, a teraz zostało popsute przez czyjeś ambicje.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół