Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kremlowska demokracja

Moskwa. W czasie zjazdu rządzącej partii Jedna Rosja prezydent Dmitrij Miedwiediew zaproponował, aby premier Władimir Putin kandydował w wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku. Ten z kolei zrewanżował się propozycją, aby po przyszłorocznych wyborach Miedwiediew stanął na czele nowego rządu. Obaj określili w ten sposób układ rządzący Rosją na najbliższe lata.

Putin wybrany na prezydenta w 2012 r. będzie mógł się ubiegać o reelekcję w 2018 r., a w 2024 roku może znów go zastąpić Miedwiediew. Te ustalenia przesądzają wynik wyborów prezydenckich w Rosji. Trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek, pozbawiony wpływów, pieniędzy oraz mediów, mógł zagrozić pozycji Putina. Jedynym człowiekiem, który mógł to zrobić, był Miedwiediew, ale właśnie skapitulował lub dotrzymał słowa danego Putinowi przed 5 laty.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego