• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Przesłanie Powstania wciąż aktualne

  KAI

  dodane 01.08.2011 09:52

  W katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. z okazji 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Liturgii z asystą wojskową przewodniczył i homilię wygłosił biskup polowy WP Józef Guzdek.

  W homilii bp Guzdek podkreślił, że przesłanie walczącej Warszawy jest nadal aktualne. Wezwał do wzajemnego przebaczenia, jedności i współpracy na rzecz dobra Ojczyzny.

  W Eucharystii uczestniczyli powstańcy, przedstawiciele władz miejskich i państwowych na czele z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz oraz mieszkańcy stolicy. Licznie obecne były poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i oddziałów powstańczych.

  Mszę św. koncelebrowali prymas senior kard. Józef Glemp, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej Tadeusz Pikus i Marian Duś. Obecni byli ordynariusze wojskowi: bp Jerzy Pańkowski, prawosławny biskup polowy oraz ks. ppłk Mirosław Wola, naczelny Kapelan ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.

  – Dziś, kiedy wspominamy 67. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wracamy pamięcią do bohaterów tamtych wydarzeń i obejmujemy ich modlitwą – mówił w homilii bp Guzdek. Podkreślił, że z opowieści powstańców wyłania się obraz Warszawy, „w której pięknie było żyć, i za którą warto było umierać”. – Latem 1944 r. Warszawa była dla Was domem. Pragnęliście, aby ten dom był wolny. Aby go można było urządzać według własnych zamysłów – podkreślił.

  Biskup polowy zwrócił uwagę, że „walka z przeważającymi siłami okupanta i skuteczny opór stały się możliwe dzięki niezwykłej umiejętności współdziałania”. – W pamiętnych sierpniowych dniach wszyscy stanowili jedną wielką rodzinę. Można powiedzieć, że realizowali Chrystusowy testament z Wieczernika: „Ojcze, spraw, aby byli jedno" – powiedział. Dodał, że zwłaszcza dziś należy podkreślać ten „geniusz harmonijnej współpracy i współdziałania duchownych i świeckich, ludności cywilnej i wojska, młodzieży i dorosłych, harcerzy i harcerek”.

  – Pomyślności narodu i państwa nie jest w stanie zabezpieczyć choćby największy geniusz. Nade wszystko potrzeba jedności i współpracy wszystkich córek i synów umiłowanej Matki, jaką jest Rzeczpospolita. Potrzeba, aby wszyscy zespolili się w jedno. Przebaczenie i pojednanie powinny być tak głębokie, jak głębokie są podziały – podkreślił. Dodał, że „niejednokrotnie jest to trudniejsze i bardziej wymagające od męczeństwa”.

  Biskup polowy przypomniał, że w trakcie Powstania Warszawskiego wielką pomoc walczącym nieśli kapelani. – W ten sposób podtrzymywali i umacniali w powstańcach wiarę w braterstwo i w ostateczne zwycięstwo dobra nad złem. Potwierdzali przekonanie powstańców, że godność i honor warte są najwyższej ceny, utraty zdrowia i ofiary życia – podkreślił.

  Przywołał postać kardynała Stefana Wyszyńskiego, kapelana Grupy Kampinos i jego wspomnienie związane z Powstaniem Warszawskim. – Prymas Tysiąclecia, w tym czasie, kiedy okupant systematycznie palił i burzył walczącą Warszawę, znalazł w lesie przyniesioną przez wiatr stertę niedopalonych kartek. Na jednej z nich pozostał tylko napis: „Będziesz miłował”. Zaniósł ją do kaplicy w Zakładzie dla Niewidomych w podwarszawskich Laskach, pokazał siostrom i powiedział: „Nic droższego nie mogła przysłać ginąca stolica. To najświętszy apel walczącej Warszawy, do nas i całego świata. Apel i testament: „Będziesz miłował”.

  – Niech więc Boże wezwanie do miłości i braterstwa, które stało się apelem i testamentem walczącej Warszawy zostanie podjęte przez każdego z nas. „Będziesz miłował” – zakończył bp Guzdek.

  Po liturgii rozpoczął się Apel Poległych, a później koncert-oratorium „63 dni gniewu”, w reżyserii Jarosława Minkowicza, opisującego losy trójki uczestników Powstania, pokazany w konwencji tragedii greckiej. W spektaklu wystąpili: Danuta Stenka („Katyń”, „Uwikłanie”, „Czas honoru”), Kinga Preis („Cztery noce z Anną”, „Dom zły”, „Sala samobójców”) i Łukasz Garlicki („Projekt Warszawiak”). W spektaklu usłyszeć będzie można także Motion Trio i Atom String Quartet. Autorem opracowania muzyki jest kompozytor Józef Skrzek.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół