Nowy numer 13/2024 Archiwum

Posłowie za życiem

Zdecydowana większość posłów opowiedziała się za dalszymi pracami nad projektem ustawy wprowadzającej całkowitą ochronę życia w Polsce. Nie zgodzili się na wniosek SLD, aby projekt odrzucić w pierwszym czytaniu i skierowali go do sejmowych komisji. To duży krok na drodze do całkowitej ochrony życia, ale droga do tego celu jeszcze daleka.

Dzień 1 lipca br. będzie ważną datą polskiego parlamentaryzmu. Nie z powodu tego, że odbyło się zgromadzenie narodowe z okazji rozpoczęcia przez Polskę prezydencji, ale z powodu głosowania w sprawie życia. Gdyby prześledzić wcześniejsze decyzje posłów w sprawach światopoglądowych, trudno było być zbytnim optymistą, gdyż większość zwykle opowiadała się przeciwko prawu naturalnemu. Tym razem stało się inaczej. Aż 254 posłów: najwięcej, bo 140 z PiS, dalej 69 z PO, 18 z PSL oraz 13 z PJN zagłosowało przeciwko wnioskowi SLD, aby projekt wyrzucić od razu do kosza, po czym skierowała go do prac w sejmowych komisjach. Taki wynik nie oznacza automatycznie, że po powrocie z komisji do trzeciego czytania zyska większość. Teraz rozpoczyna się kolejny etap batalii o życie, w którym trzeba będzie przekonać posłów, aby poparli projekt w decydującym momencie. W przekonywaniu tym bardzo ważna będzie dotychczasowa metoda, stosowana przez inicjatorów projektu: prezentowanie go jako propozycję ponadpartyjną i ponadkonfesyjną, którą powinien poprzeć każdy człowiek o prawym sumieniu. W procesie tym bardzo ważne będzie też kontynuowanie akcji „Zadzwoń do posła” i przekonywanie parlamentarzystów przez wyborców do poparcia projektu. W okresie przedwyborczym politycy uważniej wsłuchują się w opinię swojego elektoratu.

Warto zwrócić również uwagę, że dzień przesłania projektu do komisji to uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa i pierwszy piątek miesiąca, co można odczytać w porządku wiary, że Opatrzność Boża nad tą inicjatywą czuwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego