Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Surwiwal, kosmetyki i języki, czyli...

Jeśli myślisz drogi rodzicu (uczniu), że wakacje „po katolicku” powiewają świętą nudą, koniecznie przeczytaj ten tekst. Letnia oferta Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest i do tańca, i do różańca.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działa już 20 lat. Jest organizacją stricte kościelną, powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski. Tym samym, niejako z „obowiązku", zadaniem Stowarzyszenia jest ewangelizacja wśród młodych. A, że ewangelizacja niejedno ma imię, można się przekonać śledząc chociażby wakacyjną ofertę skierowaną dla dzieci i młodzieży. Chyba każdy, nawet najbardziej wybredny młody człowiek, i wcale niekoniecznie mocno związany z Kościołem, będzie mógł wybrać coś dla siebie. Tym bardziej, że jak twierdzą organizatorzy wakacyjnych wyjazdów, dzieci i młodzież z uboższych rodzin, mogą liczyć na dofinanowanie wakacji.
- Nasze wyjazdy mają charakter nie tylko religijny i z pewnością nie są... rekolekcjami - tłumaczy ks. Rafał Siwek, przewodniczący Prezydium KR KSM. - Organizujemy je tak, by młody człowiek mógł nawiązać dobre relacje, poznać nowych znajomych, przeżyć wiele pozytywnych wrażeń. Dorastający człowiek, jak mówił chociażby Jan Paweł II, potrzebuje najpierw formacji ludzkiej, żeby następnie otrzymać formację chrześcijańską. A wtedy łatwiej mu będzie odkryć własne powołanie np. do kapłaństwa czy małżeństwa.
Ks. Siwek przypomniał też, że młodzież powołana jest do... ewangelizacji, szczególnie wśród innych młodych. Czego przykładem jest np. Przystanek Jezus. - Podczas naszych wakacji, wiele wyjazdów również ma taki cel: młodzi dzielą się doświadczeniami wiary, religii, rozmawiają o Bogu. O wszystkich naszych dziełach można poczytać (i najlepiej od razu się zapisać) na stronie: www.wakacjeksm.pl

Surwiwal, kosmetyki i języki, czyli...   Plakat rajdu „Krzyżem przez Polskę”

Rajd dla Życia, czyli 1505 km na rowerach
Tegoroczny Rajd dla Życia odbędzie się pod hasłem „Krzyżem przez Polskę”. Rowerowy podróż wyruszy dwoma szlakami: 30 czerwca z Zakopanego na Hel (833 km) i 3 lipca z Giżycka do Międzyrzecza (673 km). Jak łatwo sobie wyobrazić, trasa utworzy poprzez Polskę znak... Krzyża. Uczestnicy rowerowej wyprawy spotkają się 6 lipca w Toruniu. Podczas Rajdu młodzież będzie otrzymywać materiały pro - life, będzie też zachęcana do duchowej adopcji dziecka poczętego. Jak mówi Katarzyna Łasek, współtwórczyni Rajdu (sama też pojedzie), wszystko po to, by „powiedzieć STOP aborcji".
Medialną „twarzą" przedsięwzięcia jest dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz. - Obiecałem sobie, że będę wspierał wszelkie inicjatywy dotyczące obrony nienarodzonego dziecka. Wspieram więc Rajd, który podoba mi się również dlatego, że świetny jest jego cel i metoda działania. Z jednej strony jest tu wspólnota ku dobremu, a z drugiej - wysiłek fizyczny.
Aby zapisać się na rajd, należy wejść na stronę www.rajddlazycia.pl. Na stronie będą też podawane informacje z trasy. Rajd można też „polubić" na facebooku.

Tańcząco po angielsku (i nie tylko)
Przez całe wakacje KSM zorganizuje też w całej Polsce kilkanaście obozów językowych. Skierowane one są do dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 19 lat. Jest ważne, że szkoła języków obcych eMKa działa w oparciu o własne, autorskie materiały. Tym samym podręczniki stworzone dla uczniów KSM, nie zawierają treści sprzecznych z nauką Kościoła, nie uczą (choćby podprogowo) konsumpcjonizmu czyli liberalizmu.
Oprócz turnusów języka angielskiego, niemieckiego czy włoskiego (na wszelkich poziomach) przygotowane zostały także specjalne wyjazdy językowo-taneczne. Program takich wyjazdów jest bogaty: pięć godzin języka dziennie (raczej w formie zabawy niż ślęczenia" w ławkach) i godzina tańca dziennie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.emka.ksm.org.pl;

Z wizytą u bł. Karoliny
Na przełomie lipca i sierpnia (25.07-02.08) KSM organizuje również Miasteczko Modlitewne. Miasteczko powstanie na terenie parafii w Zabawie k. Tarnowa. Jest tam kościół, w którym modliła się patronka KSM i młodzieży, bł. Karolina Kózkówna.
Miasteczko będzie trwało 9 dni, ale przyjechać będzie też można na krócej. Tematem przewodnim spotkania będzie uczenie się modlitwy - tworzenie indywidualnej głębokiej więzi z Bogiem. Wzorem dla uczestników, oprócz Chrystusa i Maryi będzie bł. Karolina. Uczestnicy nocować będą w namiotach, a posiłki będą jeść w specjalnie zaaranżowanej i wystylizowanej na wiek XIX, stodole.  Najważniejszym dniem podczas akcji będzie 2 sierpnia - rocznica urodzin bł. Karoliny Kózkówny. Ważne jednak będą też poszczególne dni: mają uczyć młodych ludzi bycia razem, tworzenia dobrej wspólnoty.
Opiekę duchową nad przedsięwzięciem obejmie ks. Piotr Adamczyk, duszpasterz młodzieży, dyrektor Domu Rekolekcyjnego Opoka przy Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu.  Więcej informacji: www.zg.ksm.org.pl;

Surwiwal, kosmetyki i języki, czyli...   Nowatorskim przedsięwzięciem KSM jest Kajakowy Patrol św. Franciszka 3 tony śmieci ze św. Franciszkiem
Zupełnie nowatorskim przedsięwzięciem jest też Kajakowy Patrol św. Franciszka. Patrol przepłynie przez polskie rzeki już po raz drugi. W ubiegłym roku, podczas 10 spływów, młodym ludziom udało się zebrać... 3 tony śmieci! W tym roku Patrol przepłynie 20 różnymi rzekami w całej Polsce. Podczas trzydniowej wyprawy 20-osobowe grupy młodzieży będą wywozić z rzek opony i butelki ale także uczyć siebie i innych, jak ważne jest czyste środowisko i dbałość o ekologię.
KSM szacuje, że łącznie w edukacyjnych spływach kajakowych w bieżącym roku weźmie udział około 600 osób z całej Polski. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.kajakowypatrol.pl.

Być kobietą, być kobietą... I mężczyzną też
KSM zaprasza też na rekolekcje dla mężczyzn i kobiet „Być mężczyzną, być kobietą”. Będą się odbywać między 25-29 lipca 2011 r. w Bachledówce k/Zakopanego (dla mężczyzn) oraz Zakopanem (dla kobiet). Uczestnicy będą formowali swoją męskość pod okiem ks. Zbigniewa Kucharskiego, uczestniczki zaś będą odkrywać swą kobiecość razem z Siostrami od Aniołów. Na końcu, wszyscy uczestnicy spotkają się na wspólnej wyprawie w Tatry. Organizatorzy zapraszają osoby w wieku 19 - 30 lat, narzeczonych ale i (jeszcze) samotnych.

Surwiwal i kosmetyki i inne
Od 21 do 30 lipca trwać będzie obóz o wdzięcznej nazwie Survival z „Gromem”. To wyjazd w Bieszczady, w którym pod okiem byłych żołnierzy jednostki specjalnej „GROM”, uczestnicy (nie tylko chłopcy) maja poznać podstawy samoobrony. Przede wszystkim jednak ma kształtować charakter młodego człowieka. Podczas obozu, młodzież będzie się też zastanawiać, czym jest współczesny patriotyzm.  Przez całe wakacje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży organizować będzie również tygodniowe lub 10-dniowe kolonie tematyczne, podczas których odbywać się będą zajęcia z mody i kosmetologii, robotyki, fotografii. Jeden z obozów stanie się też... zespołem muzycznym. Zaproszeni są młodzi ludzie grający na instrumentach wszelkich - od trójkąta po trąbkę. KSM szacuje, że w tych ogólnopolskich inicjatywach weźmie udział nawet ponad ok. 2 tys. dzieci i młodzieży. Niezależnie od nich, w parafiach i diecezjach, oddziały terenowe KSM, również proponują wakacyjne wyjazdy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy