• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Dziś Dzień Flagi RP

  PAP

  dodane 02.05.2011 08:04

  W Dniu Flagi RP, 2 maja każdy może wywiesić - z okna czy z balkonu - biało-czerwoną flagę. Natomiast flagi z wizerunkiem Orła Białego na czerwonej tarczy zarezerwowane są m.in. dla polskich przedstawicielstw za granicą, czy lotnisk cywilnych.

  Dzień Flagi RP obchodzimy już po raz ósmy. Święto zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

  Najbardziej godnym sposobem eksponowania flagi jest maszt skośny przywieszony do budynku oraz maszt pionowy - powiedział PAP członek Komisji Heraldycznej działającej przy MSWiA Alfred Znamierowski. Flagi można wywieszać także m.in. z balkonów i okien, na skośnych drążkach na tramwajach i autobusach. Są także flagi stolikowe, flagi w postaci baneru, którego długość co najmniej trzykrotnie przekracza szerokość.

  Flaga w nocy powinna zostać oświetlona (tak jest w przypadku różnych instytucji). Flaga nie może dotykać gruntu, zabronione jest również umieszczanie na niej wszelkiego rodzaju napisów, czy rysunków.

  Jak powiedział Znamierowski, należy pamiętać, że flaga, którą chcemy wywiesić, musi być czysta, niepostrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe. Jeśli ktoś ma zużytą, zniszczoną flagę, to powinien ją spalić. "Postrzępionej flagi nie można wyrzucać do kosza. Spalenie w miejscu zamkniętym jest jedynym godnym sposobem pozbycia się zużytej flagi" - powiedział.

  Zgodnie z Kodeksem karnym, każdy kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa flagę, jak również godło, sztandar, chorągiew, banderę, czy inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Znieważeniem może być np. spalenie flagi w miejscu publicznym, podeptanie jej.

  Flagi z herbem umieszczonym na białym tle mogą wywieszać przedstawicielstwa Polski za granicą, lotniska cywilne, bosmanaty i kapitanaty portów.

  Natomiast lotnictwo wojskowe, Marynarka Wojenna i Siły Lądowe mają własne flagi, a na okrętach wojennych podnosi się banderę wojenną biało-czerwoną z trójkątnym wycięciem na końcu i z herbem państwowym pośrodku białego pasa.

  Polska flaga ma pierwszeństwo przed flagami innych państw. Najczęściej stosowane są trzy maszty, wówczas polska flaga jest w środku, gdyż jest to maszt główny. Przy pięciu masztach, polska flaga jest na początku i na końcu, lub w środku. Przy parzystej liczbie masztów polska flaga jest pierwszą od lewej dla patrzącego na budynek. Flaga europejska jest zawsze na ostatnim miejscu.

  Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy.

  Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

  Polskie barwy narodowe mają jako jedne z nielicznych na świecie pochodzenie heraldyczne. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne barwy.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: FLAGA, ŚWIĘTO

  Zobacz także

  • Ktoś
   26.06.2011 17:26
   Nie rozumiem, jak biskupi moga popierać ten dokument odnośnie małżeństw mieszanych: przecież pozwolenie na to, by małżonkowie sami decydowali, w którym wyznaniu wychowają dziecko, stawia Kościół Rzymsko-katolicki, który ma przecież PEŁNIĘ PRAWDY I PEŁNIĘ ŁASKI, na równi z innymi wyznaniami chrześcijańskimi. Jak biskupi mogą nie zabiegać o to, by dzieci otrzymywały to, co lepsze.
  • Iskra
   26.06.2011 17:29
   W jednej z pokus Jezus Chrystus odpowiedzial szatanowi, ze nie tylko istnieje pokarm dla ciala ale rowniez pokarm dla ducha. Na filmach dokumentalnych widzimy czasem szkielety ludzi, ktorzy maja taki wyglad poniewaz nie maja dostatecznego pozywienia. Bog nikomu nie odmawia pozywienia duchowego ja mam podejrzenie ze obraz duchowy wielu spoleczenstw zyjacych dostatnie chlebem ziemskim nie zyjac chlebem niebieskim jest podobny do umierajacych z glodu wielu ludow Afryki, od wewnatrz mamy "duchowe szkielety" umierajaca duchowo Europe. BOGU NIECH BEDA DZIEKI ZA TROSKE BISKUPOW O ROLE BIBLII w formacji duszpasterskiej.
  • katolik
   26.06.2011 18:38
   Masoneria się z tego cieszy, bo to plan masonów, wrogów Kościoła.
  • Kuba
   09.07.2011 23:27
   Proszę, postarajcie się coś zrobić, żeby można było zdawać maturę z religii.
   Piszę maturę za 2 lata i zależy mi na tym naprawdę bardzo... :)
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół