Nowy Numer 8/2018 Archiwum

1 maja w Stambule

01.05. Stambuł (PAP/EFE) - W Stambule, na centralnym placu Taksim, demonstrowało w niedzielę pół miliona ludzi, którzy domagali się przywrócenia praw pracowniczych. Zakaz manifestacji 1-majowych, wprowadzony w 1979 roku, zniesiono w Turcji dopiero w ubiegłym roku.

Pod hasłami "Praca, Pokój i Wolność" związkowcy i sympatycy lewicy demonstrowali również w wielu innych miastach Turcji. W manifestacjach wzięli udział także działacze rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

W Turcji żywe jest wspomnienie 1 maja 1977 roku, kiedy snajperzy, rozmieszczeni na dachach domów okalających stambulski plac Taksim, zabili 34 uczestników demonstracji pierwszomajowej. Sprawcy tej masakry nigdy nie zostali ujęci.

Uczestnicy tegorocznej demonstracji 1-majowej w Stambule nieśli ogromne transparenty, na których wypisali żądanie przeprowadzenia śledztwa w sprawie masakry z 1977 roku.

Domagali się także zaniechania praktyk, które utrudniają pracownikom zakładanie związków zawodowych i przystępowanie do nich. (PAP)

ik/ ap/

« 1 »

Zobacz także

Reklama

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy