• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Jak sfinansować dwór?

  PAP

  dodane 01.05.2011 15:02

  Wnuk Elżbiety II książę Cambridge William i jego nowo poślubiona żona Catherine (z domu Middleton) mogą uzyskać osobny, pokaźny przychód, umożliwiający im sfinansowanie własnego dworu - donosi tygodnik "Sunday Times".

  Według gazety dwór Elżbiety II przystąpił do wstępnych rozmów w celu wydzielenia dla nich części przychodu Crown Estate - komercyjnej korporacji zajmującej się administrowaniem przychodami monarchy z nieruchomości (m.in. przy reprezentatywnej Regent Street w Londynie) i innych własności, np. dna morskiego.

  Przychód Crown Estate trafia do brytyjskiego fiskusa. W zamian monarcha otrzymuje pieniądze na finansowanie dworu i pokrycie wydatków bieżących z tzw. Listy Cywilnej - od 1991 r. jest to 7,9 mln rocznie. Wolno mu też zachować na swoje osobiste potrzeby przychód z księstwa Lancasteru.

  W ostatnim roku obrachunkowym nadwyżka przychodu netto Crown Estates wyniosła ponad 210 mln funtów.

  Od 2013 r. wejdą w życie nowe zasady zakładające finansowanie monarchy z bezzwrotnej zapomogi Crown Estate, a nie z Listy Cywilnej. Będzie to powrót do systemu obowiązującego przed 1760 r.

  Osobna bezzwrotna zapomoga dla księcia i księżnej Cambridge byłaby dobrym rozwiązaniem, tym bardziej że rodzina królewska znana jest z długowieczności. 85-letnia Elżbieta II cieszy się dobrym zdrowiem i w najbliższym roku będzie obchodzić 60-lecie panowania. Jej następca książę Walii Karol może zostać królem będąc w podeszłym wieku.

  Praktyka przewiduje, że następca tronu z tytułem księcia Walii ma własne źródła przychodu z księstwa Kornwalii (o powierzchni 54 090 hektarów), które przechodzi na nowego księcia Walii z chwilą, gdy aktualny książę Walii sam zostaje królem.

  Zanosi się jednak na to, że książę William będzie musiał długo czekać aż sam zostanie następcą tronu z tytułem księcia Walii i będzie mógł dysponować przychodami z dóbr ziemskich księstwa Kornwalii, sięgającymi ok. 17 mln funtów rocznie.

  Tymczasem po ślubie jego wydatki wzrosną. Książę i księżna Cambridge zatrudnią damę dworu, lokaja i osobistego doradcę. Clarence House zatrudni dla nich dodatkowego rzecznika prasowego. Książęca para będzie też więcej podróżowała po świecie, zwłaszcza po 2013 r., gdy wygasa kontrakt Williama z RAF.

  Dotychczas wydatki administracyjne książąt Williama i Harry'ego pokrywał Clarence House (biuro jego ojca), z przychodów z księstwa Kornwalii, co było dla niego rosnącym obciążeniem.

  William otrzymuje 300 tys. funtów rocznie w formie przychodu ze spadku po matce księżnej Dianie. Jako pilot helikoptera ratunkowego zarabia 37 170 funtów rocznie.

  Młoda para będzie początkowo mieszkać w Clarence House wraz z księciem Karolem, jego żoną Camillą oraz bratem Harrym, ale jak twierdzi "Sunday Times" z czasem przeprowadzi się do Pałacu Kensington, gdzie po separacji i rozwodzie mieszkała księżna Diana.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Reklama

  Zachowane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół