• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Zatrzymano aż 895 pijanych kierowców

  PAP

  dodane 01.05.2011 12:17

  W piątek i sobotę, dwa pierwsze dni wydłużonego weekendu majowego, na polskich drogach doszło do 219 wypadków, w których zginęło 20 osób a 257 zostało rannych. Policjanci zatrzymali aż 895 nietrzeźwych kierowców.

  "Ruch jest niewielki. Liczba wypadków, osób zabitych i rannych nie jest większa niż w zwykłe dni" - powiedziała w niedziele PAP Grażyna Puchalska z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji. Policjanci spodziewają się większego ruchu we wtorek, 3 maja. Wtedy bowiem wiele osób będzie wracać do domu.

  Jak dodała, niepokojąca jest liczba nietrzeźwych kierowców. "Widać, że są takie osoby, które mimo grożących im kar, decydują się na to, by po grillu połączonym z alkoholem wsiąść za kierownicę. Możemy jedynie apelować o rozsądek. Decydując się na jazdę pod wpływem alkoholu, ryzykujemy nie tylko swoje życie, a przede wszystkim życie naszych bliskich, jadących z nami samochodem" - powiedziała Puchalska.

  Zapewniła, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla pijanych kierowców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za tzw. jazdę po użyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila alkoholu kierowcy grozi do 2 lat więzienia, utrata prawa jazdy na 10 lat i do 720 tys. zł grzywny.

  Z policyjnych statystyk wynika, że wśród zatrzymanych pijanych kierowców przeważają ci, którzy mają we krwi powyżej 0,5 promila. Często też są to osoby, które piły nie tuż przed jazdą, ale dzień wcześniej wieczorem.

  "Do tych kierowców, którzy będą jeszcze wyjeżdżać lub wracać z wypoczynku apelujemy o ostrożność i rozsądek. Mamy załamanie pogody. W najbliższe dni ma być deszczowo - to wpływa na koncentrację. Gorsze są też warunki na drogach, może być ślisko. Dostosujmy prędkość do sytuacji na jezdni, nie +nadrabiajmy+ brawurą czasu straconego na remontowanych odcinkach dróg" - zaznaczyła.

  Policyjna akcja rozpoczęła się w piątek. Funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim prędkość z jaką jadą kierowcy i ich trzeźwość. Kontrolują też stan techniczny aut i to czy dzieci przewożone są w fotelikach.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Savonarola
   29.11.2011 01:51
   Meksyk-kraj goracy i lokalni mieszkancy raczej leniwi wiec nie chce sie im prosic o pokoj bezposrednio- Boga.Ma to za nich zrobic nasz czlowiek w niebie,ale Karol Wojtyla jest,tylko blogoslawionym ,wiec moze zabawic sie w "gluchy telefon" posrednictwa i poprosi o wstawiennictwo np. sw.Wojciecha,a ten sw.Stanislawa,a sw.Stanislaw...itd.itd.
   Ampulki niczego nie zalatwia.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół