Przerażająca Margaret

„Ta statua jest prawie tak przerażająca jak sama Margaret” – zażartował jeden z parlamentarzystów obecnych w czasie odsłonięcia posągu Margaret Thatcher w Members’ Lobby w Izbie Gmin. „Wolałabym posąg żelazny, ale brąz też może być” – powiedziała pani premier.

Thatcher nazywano Żelazną Damą. Budziła skrajne emocje. Od uwielbienia po nienawiść. Wydana właśnie książka Johna Blundella Margaret Thatcher. Portret Żelaznej Damy w jakiejś mierze wyjaśnia fenomen kobiety, która po latach chaosu w brytyjskiej polityce wlała w nią nową jakość. Książka Blundella nie jest tradycyjną biografią. Autor był podobnie jak ona entuzjastą wolnego rynku i prawa do prywatnej własności. Sam mówi żartobliwie, że jego książka to właściwie nie biografia, ale hagiografia.

Thatcher była premierem przez jedenaście i pół roku. Objęła urząd premiera w skrajnie trudnej sytuacji gospodarczej. Zimę w 1979 roku nazywano w Wielkiej Brytanii – cytatem z Szekspira – „zimą niezadowolenia”. Wielka Brytania była wówczas – w zgodnej opinii ekonomistów – „chorym człowiekiem” Europy. Szalała dwucyfrowa inflacja, krajem nękanym przez nieustanne strajki rządziły związki zawodowe, a znacjonalizowane gałęzie przemysłu wymagały corocznie miliardów funtów dotacji.

Jednym z pierwszych znaczących posunięć rządu Thatcher było zawieszenie kontroli ilości waluty, jaką obywatele mogli wywozić za granicę. Wcześniej Brytyjczycy musieli z paszportem w ręku błagać w swoich bankach o wypłatę obcych walut. Co nam to przypomina? Później przyszły kolejne radykalne rozwiązania. Denacjonalizacja, koniec kontroli cen, sprzedaż mieszkań komunalnych, pokonanie strajkujących związków górniczych, walka z IRA i wojna o Falklandy.

Barwna i pełna anegdot z pierwszej ręki biografia – czy raczej, jak chce autor, hagiografia – Margaret Thatcher, daje nam także możliwość poznania historii Wielkiej Brytanii w jednym z decydujących o jej przyszłości momentów. Odegrała w nim rolę główną.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Poleca - Edward Kabiesz